İtalyan mega yat üretim şirketi, Türkiye'de yatırım yapacak

İtalyan mega yat üretim şirketi, Türkiye'de yatırım yapacak.17045
  • Giriş : 06.04.2008 / 11:55:00

İtalyan mega yat üretim şirketi Fipa, Antalya Serbest Bölgesinde en az 20 milyon Avro tutarında yatırım yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tacar Ticaret Yatçılık Taşımacılık Tekstil Sanayi ve Limited Şirketi Sahibi Tuğrul Tacar yaptığı açıklamada, mega yat üreten İtalyan Fipa Şirketi ile Türkiye'de yatırım yapması konusunda anlaşma sağladıklarını söyledi. Fipa şirketinin Ukrayna, Rusya, Türk cumhuriyetleri ile Türkiye'deki tek satıcısının kendileri olduğunu belirten Tacar, bu firmanın 38 metre uzunluğundaki ''Maiora'' marka motoryatın da Antalya Serbest Bölgesinde üretileceğini bildirdi.

Tuğrul Tacar, şunları söyledi:

''Fipa firması bu motoryatı Avrupa'da 9-10 milyon Avroya mal ediyor. Bundan sonra bu yatlar Türkiye'de, Türk işçisinin emeğiyle üretilecek. Antalya Serbest Bölgesi'nde en az 20 milyon Avro harcama ile tersane kurulacak. Tersanenin yapım çalışmaları başlandı. Üretime gelecek yıl başlayacağız.''

Fipa şirketinin, Arap şeyhleriyle Avrupa'da ünlü iş adamlarına mega yat sattığını ifade eden Tacar, ''Fipa Şirketi'nin İtalya'da metrekare imalat toplamı Antalya Serbest Bölgesinde yapacağı tersaneyle aynı. Bu firma İtalya'da yılda 40 mega yat üretiyor. Antalya Tersanesi'nde ise yılda 3 adet 38 metre uzunluğunda Maiora marka motoryat üretilecek'' dedi.

Tacar, İtalya'daki tersanelerinde 1200 kişiyi istihdam eden Fipa'nın Antalya Serbest Bölgesi'ndeki tersanesinde, taşeronlarla birlikte 250 işçinin istihdam edileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious