İtalya'nın tanınmış müslüman yazarı Hristiyan oldu

İtalya'nın tanınmış müslüman yazarı Hristiyan oldu.31824
  • Giriş : 23.03.2008 / 19:35:00
  • Güncelleme : 23.03.2008 / 19:06:24

İtalya'nın en tanınmış Müslüman yazarı Magdi Allam, Vatikan'da gösterişli bir merasimle din değiştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mısır doğumlu ve bir Katolik'le evli olan Allam, yazdığı kitaplar ve genel yayın yönetmeni yardımcısı olduğu İtalya'nın önde gelen gazetelerinden Corriere della Sera'daki makaleleriyle Müslümanlar arasında büyük infial uyandırmıştı. İsrail'e övgüler yağdıran Allam'ın 'Çok Yaşa İsrail' adlı kitabı da İslam dünyasında büyük tepkiyle karşılanmıştı.

'KUTSAL ZAMANLAMA'

St. Peter's Basilikası'nda dün yapılan tören, 'Kutsal Cuma' günü ile Pazar Yortusu arasında yapıldı. Papa 16. Benedikt bizzat yönettiği vaftiz töreni sırasında Allam'ın başına 'kutsal' su dökerek kısa bir Latince dua okudu. Allam, Vatikan televizyonunda yayınlanan görüntülerinde, bazilikada vaftiz için bekleyen 6 ay arasında oturuken görüldü.

Allam (55), Aralık ayında Il Giornale gazetesine verdiği mülakatta, Filistinli intihar bombacılarının eylemlerini eleştirdiği gerekçesiyle 2003 yılında büyük tepki gördüğünü ve İtalyan hükümetinini kendisine koruma tahsis ettiğini anlatmıştı.

İtalya'daki Müslüman derneklerinden Coeis'in başkan yardımcısı Yahya Pallavicini, Allam'ın kararına saygı duyduklarını ancak İslam'ı bırakıp Hristiyanlığa geçmesi için gösterişli ve sembolik önemi olan bir tören yapılmasına hayret ettiğini belirtti. Pallavicini, 'Eğer Allam gerçekten ruhani bir ilhamla hareket ediyorsa, kendi yaşadığı Viterbo kentindeki bir rahip tarafından, sade bir törenle vaftiz edilmeyi seçmesi daha iyi olurdu' diye konuştu.

HACCA DA GİTMİŞ

Katolik bir karısı ve eski evliliğinden 2 yetişkin çocuğu bulunan Allam, 1991 yılında annesiyle birlikte Hacca gittiğini ancak hiçbir zaman namaz ve oruç gibi ibadetleri yerine getirmediğini anlatmıştı.

Sözkonusu mülakatta Hamas'tan aldığı tehditler üzerine kitabına 'Çok Yaşa İsrail' ismini verdiğini söyleyen Allam, 'Ölüme mahkum edildikten sonra hayatın değeri üzerine çok düşündüm. Nefret, şiddet ve ölüm ideolojinin kaynağında ise İsrail'e yönelik ayrımcılığın yattığını fark ettim. Yahudi devleti ve onun vatandaşları dışında herkesin bu dünyada var olma hakkı var. Bugün İsrail, yaşama hakkı konusunda bir paradigma olmuştur' diye konuştu.

İSRAİL'DEN ÖDÜL ALDI

Allam, 'kültürler arasında anlayış ve hoşgörünün güçlendirilmesine yönelik durmak bilmez çabaları' nedeniyle, İsrailli girişimci Dan David adına verilen 1 milyon dolarlık ödülü paylaşan 3 gazeteci arasında yer almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious