İtalya'nın uçan gururu yere çakıldı

İtalya'nın uçan gururu yere çakıldı.15366
  • Giriş : 03.04.2008 / 13:51:00

1999 yılından beri zarar eden İtalya'nın milli havayolu şirketi Alitalia, taliplerine zorluklar çıkarınca son müşteri KLM de masadan kalktı. Financial Times Alitalia'nın iflas açıklamak üzere olduğunu duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İtalya'nın can çekişen ulusal havayolu Alitalia’nın her gün 1 milyon Euro zarar etmesi ile bıçak kemiğe dayandı. Milli havayolunu sürekli sübvanse etmekten yorulan İtalyan Hükümet çareyi satışa arz ile bulmaya çalıştıysa da satış sürecinde bir sürü başarısızlıklar yaşandı. Son müşteri Fransız Havayolu şirketi KLM de dün masadan kalktı. Böylece geminin okyanus ortasında batmaya bırakılması gibi kimse elini taşın altına koymak istemeyince iflas kaçınılaz hale geldi.

Financial Times bugünkü sayısında Alitalia'nın iflas sürecini başlatmak için yetkililerden talepte bulunduğunu yazdı.

Alitalia Yönetim Kurulu Başkanı Maurizio Prato, görüşmelerin çökmesi üzerine istifasını açıkladı. bu işin burda bittiğini açıklayan Prato, " Alitalia'yı ancak bir egzorsistin yani bir şeytan çıkartıcı kurtarabilir" dedi.

ALMAK İSTEYENLERE ZORLUK ÇIKARTILDI

Lufthansa’nın ortağı Air One ve AP Holding de Alitalia'yı satın almak istemiş ve ancak hükümetten bazı şartların yumuşatılmasını istemişlerdi. AP Holding’den yapılan son açıklamada Roma hükümetinin ya satış sürecini tamamen bitirecek açıklamayı yapması ya da tekliflerinin devam etmesi için öne sürdükleri önerilere bir cevap verilmesi istenmişti. Fransız KLM tüm uğraşlara rağmen masadan kalktı. Rusya Federasyonu’nun sadece 89 uçağı bulunan resmi havayolu Aeroflot kendisine itibar sağlayacak Unicredit Bankası ile ortak olarak Alitalia’ya talip olduğunu açıklasa da geçtiğimiz hafta teklifini geri çekmişti. Texas Pacific Group ve Matlin Patterson aralarına İtalyan garantör Medio Banca’yı da alarak Alitalia için ihaleye girdilerse de bu grup da şartları ağır buldu.

ALICILARIN BEĞENMEDİĞİ KOŞULLAR NELERDİ ?

Alıcılar, 1999’dan beri sürekli zarar eden, iktidarlar tarafından sübvanse edilen ve artık iflasın eşiğine gelen Alitalia’nın yönetim yapısını değiştirmek istiyor. İtalyan hükümeti ise buna karşı direniyor ve çalışanlarla ilgili de bazı şartlar öne sürüyor. Başbakan Romano Prodi havayolunun İtalyan kimliğinin korunmasını belli güzergahlardaki uçuşların kaldırılmadan sürdürülmesini özellikle istiyor.

BERLUSCONİ MİLLİ GURURUMUZU KAPTIRMAYIZ DEMİŞTİ

Geçmişte Fransa’nın devi ve "Skyteam" grubundaki kuyruk partneri "Air France", Alitalia’ya satın alma önerisi götürmüş ancak o dönemin Başbakanı Silvio Berlusconi hükümeti "Milli gururumuzu kuzenlerimize kaptıramayız" saplantısı ile İtalyan havayolunun günlük zararını örtülü ödenekten karşılamaya çalışmıştı.

Ne var ki yeni merkez sol hükümeti Alitalia gibi sendikalara son derece bağımlı 20 bin 575 personelli, 177 uçaklı bir kuruluşun zararını karşılayacak maddi güçlerinin olmadığını belirterek bu kez ciddi olarak satışa çıkarma kararı almıştı.

SENDİKALAR AYAKTA

Hükümetin aldığı engellenemez karar öncelikle solcu sendikaları eyleme geçirdi. Her bir üyesinin yasal sendikal hakkını sonuna kadar kullanacaklarını öne süren SDL ve UGL sendikaları ulusal havayolunu bu aciz duruma düşürmekle suçlanırken hiçbir şey olmamış gibi arka arkaya grev ilan ettiler. Uyanık sendikalar grevde olan bir şirketin yasalara göre satılmasının mümkün olmadığını bildikleri için ihale günleri için grev kararı alarak bu satışı engelleme planlarını çoktan açıklamış oldular.

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious