İtalyanlar parti binasını Müslümanlara tahsis etti

İtalyanlar parti binasını Müslümanlara tahsis etti.13436
  • Giriş : 12.10.2007 / 00:47:00
  • Güncelleme : 12.10.2007 / 23:27:20

İtalya'nın kuzeyindeki Pordenone kentinde Yeniden Komünist Yapılanma Partisinin (YKYP), bugünkü Ramazan Bayramı namazı için Müslümanlara parti binasını tahsis ettiği öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Parti binasının salonunda kılınan bayram namazı, YKYP ile kentte yaşayan Müslümanlar arasında ilginç bir dayanışma örneği oluşturdu.

Edinilen bilgilere göre, normalde bu günlerde YKYP'nin bir kutlama etkinliği için kullanılmakta olan salon, dün gece parti yetkililerince temizlenerek, bu sabah Müslümanlar tarafından bayram namazı için kullanılmaya hazır hale getirildi. Kentteki Müslümanlar da bu sabah kıldıkları namaz sonrasında salonu temizleyerek parti yetkililerine teslim etti.

YKYP İl Başkanı Michele Negro, bugün yaptığı açıklamada, Pordenone'de Müslümanların halen ibadet mekanına sahip olmamasını esefle karşıladığını belirterek, "İnsanların, ibadetlerini yapabilecekleri bir mabet haklarının tanınmadığı bir ortamda tam anlamıyla vatandaş olabilmeleri mümkün değildir" dedi.

Negro, Müslümanların Pordenone'de kendilerine cami yapma girişimlerinin sağ çizgideki yerel yönetim tarafından sürekli engellenmesini de sert dille eleştirerek, "Yaşadığımız bu şehirde de Müslümanların dinini aşağılayan, onlara hakaret eden ve ayrımcılık uygulayan kesimler var. Pordenone'de Müslümanların uygun bir mabede sahip olmalarını engelleyenler var. Bunu yapanların, Roma İmparatorluğu döneminde Hristiyanları takibata tabi tutmuş yetkililerden hiçbir farkları yoktur" diye konuştu.

YKYP olarak tüm dinlerin ibadetlerini özgürce yapabilmelerinden yana olduklarını belirten Negro, "Muhtelif dinlerin ibadetlerini özgürce yapabilmeleri, dün olduğu gibi bugün de ancak demokrasi düşmanı rejimler ve diktatörlükler tarafından engellenmektedir" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious