İtalya'da olanlar ders olsun

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Mehmet Ali Şahin, İtalya Serie A'da şike nedeniyle ünlü kulüplerin ligden düşürülmesi olayının diğer ülkeler için ders niteliği taşıdığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Etimesgut Belediyesi tarafından organize edilen Medya Cup Futbol Turnuvası'na katılan ve burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Şahin, ''Bir ülke Dünya Kupası'nı kazansa bile, bu durum o ülkede temiz Futbol oynandığı ve temiz spor yapıldığı anlamına gelmiyor'' diyerek, verilen cezanın örnek alınması gerektiğini savundu.

Şahin şaibelerin ortaya çıkartılması için yargının çok önemli bir yer tuttuğunu söyleyerek, ''Savcılık tarafından yapılan araştırmalar sonucunda şike olayları ortaya çıktı. Tüm bunların ardından Federal Tahkim Kurulu bu cezayı verdi. Demek ki bir ülkede, özellikle futbolda şike ve şaibe iddiaları ile ilgili sonuç elde edebilmek için sadece Futbol Federasyonunun yetkili kurullarının hareket etmesi yeterli olmuyor. Mutlaka bunun üzerine yargı erkiyle gidilmeli ve sonuç alınmalıdır'' dedi.

Türkiye'de de şike iddialarının gündeme geldiğine değinen Şahin, Şike Tahkim Kurulu'nun oluşturulmasına rağmen iddia sahiplerinin yeterli delil ortaya koymamasından dolayı şaibelerin ortaya çıkarılamadığını kaydetti.

Bakan Şahin, Fenerbahçeli Marco Aurelio'nun Türk vatandaşlığının ardından Milli Takım'da oynayıp oynamamasına ilişkin kararı ise Milli Takımlar Baş Sorumlusu ve A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim'e ait bir karar olacağını söyledi.

Aurelio'nun Milli Takım'da başarılı olup olamayacağı Elvan Abeylegesse örneği ile açıklayan Şahin, ''Aurelio, milli takımda görev yapabilir mi yapamaz mı bilmiyorum, ancak Futbol dışında bunun başarılı örnekleri var. Örneğin atletizmde Elvan Abeylegesse, Etiyopyalı olmasına rağmen milli formayı giyiyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious