İtalya'nın şampiyonluğu kime yaradı?

  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

İtalya'nın şampiyonluğu, en çok Avrupa ekonomisine yaradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Durgun ekonomileri nedeniyle sıkıntılar yaşayan İtalya, Almanya ve Fransa gibi Avrupa ülkeleri de, Dünya Kupası'ndan en karlı çıkan ülkeler oldu.
Ünlü ekonomi gazetesi Financial Times (FT), Hollanda merkezli ABN-AMRO bankasıyla ortaklaşa yaptığı araştırmada, dünya ticaret dengeleri açısından en iyi sonucun kupayı İtalyanların kazanması olduğu belirtilmişti. İtalya'nın kupayı alması halinde yüzde 7'lik bir büyüme sağlayacağını öngören FT, bu sonucun uluslararası ticaret dengeleri açısından en iyi sonuç olacağını savunuyordu. Ayrıca, turnuva öncesi İsviçre Birlik Bankası (UBS) tarafından hazırlanan raporda, dünya ekonomisi açısından en iyi sonucun İtalya'nın şampiyonluğu olduğunu iddia edilmişti. Dünkü final maçında Fransa'yı penaltılarla geçen İtalya, ekonomistlerin tahminini doğru çıkardı. Dünya Kupası öncesinde ekonomistler tarafından gerçekleştirilen bu tür çalışmalar, ülke takımlarının geçmiş yıllardaki dünya kupası başarılarını ve ülkelerin makro ekonomik verilerini değerlendirerek hazırlanıyor. UBS, son 5 Dünya Kupası'ndaki tahminlerinde yüzde 70'lik bir isabet oranı yakaladı.

---"Hasta Adam" İtalya sevinçli---

Dünya Kupası, yüksek işsizlik, düşük tüketim ve düşük büyüme gibi sorunlarla boğuşan Avrupa ekonomisine yaradı. Euro bölgesi ekonomisi olarak da adlandırılan Almanya, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde, milli takımlarının başarısı ekonomide hareketliliğe yol açtı. "Avrupa'nın hasta adamı" olarak nitelenen ve bu 3 ülke arasında en yüksek işsizlik oranı ve en düşük büyüme oranına sahip İtalya'nın kupayı alması en çok ekonomistleri sevindirirken, Avrupa takımlarının Brezilya ve Arjantin gibi Latin Amerika takımlarını erken elemesi durgun AB ekonomisi açısından olumlu bir sonuç doğurdu. Almanya 2006 yarı finaline Almanya, İtalya, Fransa ve Portekiz olmak üzere 4 Avrupa takımı kalmıştı.

---En kârlı Almanya---

Dünya Kupası'ndan en karlı çıkan ülke ev sahibi Almanya oldu. Mastercard'ın Dünya Kupası için yaptırdığı araştırmaya göre, Almanya ekonomisinin, Dünya Kupası'nın ardından 25 milyar euro'ya kadar kazanç elde ettiği tahmin ediliyor. 2006 Dünya Kupası ana sponsoru MasterCard'ın 12 spor ekonomisi uzmanı ve 6 spor sosyologunun görüşlerini alarak hazırladığı raporda, Almanya 2006'nın tarihin en karlı Dünya Kupası organizasyonu olduğunu savundu.

---Fransa da kârlı---

Fransa Milli Takımının Dünya Kupası'ndaki beklenmedik başarısı sayesinde, Avrupa'nın bir diğer durgun ekonomisi Fransa'nın da bu turnuvadan karlı çıktığı savunuluyor. Ekonomistler, Fransa'nın final maçına kadar yükselmesinin ekonomide yüzde 0.1'lik ek büyüme sağladığını tahmin ediyor. Ayrıca, tüketim oranında büyük bir artış olduğu kaydediliyor. Ancak, Fransa Ekonomi Bakanlığı yaptığı bir yazılı açıklamayla kupa finalinin, ölçülebilir düzeyde bir büyümeye neden olmayacağını savundu. Fransa, ev sahipliği yaptığı 1998 Dünya Kupası'nda şampiyonluğu kazanarak ülke ekonomisinde yüzde 3'lük ekstra büyüme sağlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious