İtalya'yı sarsan töre cinayeti

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

İtalya’da Pakistanlı bir ailenin, 21 yaşındaki kızlarını bir kuzeniyle evlenmeye zorlaması üzerine işlenen töre cinayeti, ülkeyi derinden sarstı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ailesi geçen hafta Hina Salim’i telefonla arayarak, bir kuzeninin eve ziyarete geldiğini ve kendisinin de orada hazır bulunması gerektiğini söyledi. Hina da bu çağrı üzerine ailesinin evine gitti, ancak bundan sonra kendisinden bir haber alınamadı.

CESEDİ BAHÇEYE GÖMDÜLER

Hina’nın ailesiyle arasının kötü olduğunu bilen erkek arkadaşı, kızın kayıp olduğunu geçen cumartesi günü polise haber verdi. Genç kızın ailesinin evine yapılan baskında, Hina’nın boğazı kesilmiş cesedi, bahçeye açılan çukurda bulundu. Baba Muhammed Salim tutuklandı ve sadece “Cinayeti ben işledim” dedi. Hina’nın ailesinin, genç kızı Pakistan’a götürüp orada bir kuzeniyle evlendirmek istediği ve bu yönde baskı yaptığı anlaşıldı. Aileden gelen son uyarıda, “Ya bizimle Pakistan’a gelirsin ya da hiçbir yere gidemezsin” dendiği belirtiliyor. n DIŞ HABERLER

TASARI ASKIDA

Hİna’nIn öldürülmesinden sadece birkaç hafta önce, göçmenlerin vatandaşlığa geçme işleminin yumuşatılacağı yönünde bir hükümet planı açıklanmıştı. Buna göre, bekleme süresi 10 yıldan 5 yıla indiriliyordu. Ancak planı açıklayan İtalya İçişleri Bakanı Guiliano Amato, töre cinayetinden sonra bunu askıya almak zorunda kaldı. Amato, yaptığı açıklamada, “Göçmenlerin sadece İtalyan Anayasası’na değil, bireyin temel hak ve özgürlüklerine bağlılığı da gerekli” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious