İtfaiye bu kez yangın çıkardı

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

Adana'da boş bir arazide kuru otların yanması ile başlayan yangın çevredeki villa sahiplerine korkulu anlar yaşattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Seyhan ilçesi Güzelyalı Mahallesi'nde Ali Bozdoğanoğlu Bulvarı ile Mavi Göl Siteleri arasındaki boş alanda öğle saatlerinde yangın çıktı. Kuru otların tutuşması ile kısa sürede büyüyen yangın tepedeki villalara 2 metre kadar yaklaştı.

Yangın mahaline gelen Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri yangının villalara sıçmaması için söndürme çalışması yaptı. Farklı noktalarda çıktığı belirtilen yangına müdahalede başlangıçta yetersiz kalan itfaiyenin evlerinin yanına kadar gelen alevleri söndürmeyeceğini düşünen bazı mahalle sakinleri evlerinden hortum çekerek alevlere su sıktı. Yaklaşık 100 dönüm alanda çalı, kuru ot ve bazı zeytin ağaçlarının yanmasına neden olan yangına ekipler 8 araçla müdahale etti.

Yangını söndürme yerine kontrollü bir şekilde yanmasını sağlayan itfaiye erlerinin bazıları yanmamış otları da kendileri yakarak yangını büyüttü. Ellerindeki hortumlarla su sıkma yerine otların tamamen yanmasını bekleyen itfaiyeciler alan tamamen yandıktan sonra soğutma çalışması yaptı.

Çalılıkların içinde bulunan oto lastiklerinin yanması ile gökyüzü bir anda siyah dumanla kaplandı. Çevre sakinleri aynı bölgenin yaz döneminde 4 kez yandığını belirterek bazı kesimlerin yangınları kasıtlı çıkardığını ve hazine arazisi olan bölgeyi işgal etmeye çalıştığını öne sürdü.

Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ahmet Bakır ise yaz döneminde kendilerine en çok kuru ot ve anız yangını ihbarı yapıldığını belirterek, "Burası daha önce bir kaç kez yandı. Geniş bir alanda kuru ot var. Şimdiki yangını kimler çıkardı bilmiyoruz ancak. Biz yangını büyüterek bölgenin tamamen temizlenmesini sağladık." dedi.

Yaklaşık 1 saat süren yangın esnasında bulvar trafiğe kapatılırken TEDAŞ ekipleri de elektrik hatlarının zarar görmemesi için mahallenin elektriğini kesti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious