İthal ürünlere ortalama yüzde 5 zam geldi

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

Dövizdeki dalgalanma, ithal ürünlerde yüzde 5 -10 zamma neden oldu. Fiyat artışının sürmesi bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İthal ürün satıcıları, kurlardaki artışı genel olarak olumsuz değerlendiriyor ve bu konuda geriye dönüş bekleniyor. İstanbul'da faaliyet gösteren Siemens, Bosch, Philips, Sony ile Regal gibi markaları bünyesinde barındıran Batı Beyaz Eşya yetkilisi Yiğit Demirkaya, ithal ürünlerin hepsinde belli oranlarda zam gerçekleştiğini bildirdi.
Ankastre ürünlerde yüzde 5, soğutucu ürünlerinde yüzde 10, bulaşık makinesi gibi ürünlerde ise yüzde 8 fiyat artışı olduğunu anlatan Demirkaya, zam oranlarının ürünün ithal olup olmaması ve içindeki malzemelere göre belirlendiğini ifade etti.
Demirkaya, alım yaptıkları firmaların daha fazla zam beklentisi bulunmadığını, tam tersine kurların düşmesi yönünde bir beklentinin olduğunu söyledi.

'Yüzde 5 ile kalmaz'
Bosch, Singer, Braun, Dyson, Philips ve White-Westinghouse marka beyaz eşyalar satan Cesur Ticaret'in sahibi Turgay Cesur da döviz kurlarındaki artış dolayısıyla Bosch'un ithal olan ankastre grubunda yüzde 5 zam yaptıklarını kaydetti. Cesur, Haziran başında da yeni bir zammın olabileceğine işaret etti.
Opel bayisi Opis Otomobil Pazarlama'dan Sami Vural da kurlardaki artışın yüzde 5 zam olarak yansıdığını bildirdi. Vural, zammın en ucuz arabada bin 500 YTL, en pahalı arabada ise 4 bin YTL artışa denk geldiğini kaydetti. Vural, fiyat artışının yüzde 5 ile kalmayacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious