İthalat fiyatları yükseldi

İthalat fiyatları yükseldi.9138
  • Giriş : 10.09.2008 / 11:42:00

İhracat birim fiyatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26.8 arttığı Temmuz ayında ihracatın miktarı da yüzde 11 artış gösterdi. İthalatta ise birim fiyat yüzde 32.9 artarken, miktar bazında artış yüzde 1.6 oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), dış ticarette birim değer ve miktar endekslerinin Temmuz ayı sonuçlarını açıkladı. Geçici dış ticaret verilerinden hesaplanan 2003=100 temel yıllı dış ticaret endekslerine göre, bu yıl Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracat miktar endeksi yüzde 11, ithalat miktar endeksi yüzde 1.6 oranında artış gösterdi.

İMALAT İTHALATI DEĞİŞMEDİ

İhracat miktar endeksleri ana sektörler itibariyle geçen yılın aynı ayına göre, tarım ve ormancılık sektöründe yüzde 6.1, balıkçılık sektöründe yüzde 8.3, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 24.4, imalat sanayii sektöründe yüzde 11.1 oranında artış gösterdi. Anılan dönemde ithalat miktar endeksleri, tarım ve ormancılık sektöründe yüzde 10.8 oranında düşüş, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 4.5 artış kaydetti. İmalat sanayii sektöründe ise bir değişiklik olmadı.

FİYATLAR YÜKSELDİ

Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, ihracat birim değer endeksi yüzde 26.8, ithalat birim değer endeksi ise yüzde 32.9 oranında arttı. Anılan dönemde ihracat birim değer endeksleri, bir önceki yılın aynı ayına göre, tarım ve ormancılık sektöründe yüzde 0.3 oranında düşüş yaşarken, balıkçılık sektöründe yüzde 22, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 16.4, imalat sanayii sektöründe ise yüzde 27.6 oranında artış kaydetti.

MADENCİLİKTE İTHALAT YÜZDE 67 ARTTI

İthalat birim değer endeksleri geçen yılın aynı ayına göre, tarım ve ormancılık sektöründe yüzde 43.4, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 66.8, imalat sanayii sektöründe yüzde 22.9 oranında arttı. Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre, ihracat birim değer endeksleri, lokomotif sektörler olarak adlandırılan tekstil ürünlerinde yüzde 10.4, giyim eşyasında ise yüzde 12.2 oranında artış gösterdi. Anılan dönemde motorlu kara taşıtları grubunun ihracat miktar endeksi yüzde 22, ithalat miktar endeksi ise yüzde 8 oranında arttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*