İthalat ta özel sektörde olacak

İthalat ta özel sektörde olacak.7906
  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, hükümet olarak özel sektörün yanında olduklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çankırı'nın Çerkeş ilçesinde kurulacak olan Altın-İş Ahşap Yapı Entegre tesislerinin temel atma töreninde konuşan Bakan Unakıtan, bir ülkenin gelişmesinde üretimin büyük önem taşıdığını belirterek, üretenlerin dünyayı yönettiğini, üretmeyenlerin geri kaldığını ifade etti.

Unakıtan, "İstanbul, Türkiye'nin en çok üreten kenti. Ben de en fazla vergiyi İstanbul'dan topluyorum. Biz hükümet olarak özel sektörün yanındayız, destekçisiyiz. İstihdam da, üretim de, ithalat da ihracatta her şey özel sektörde olacak. Rekabetin olmadığı yerde gelişme de olmuyor. Kısa süre öncesine kadar dışarıdan mobilya ithal ederken bugün üretimdeki rekabetten dolayı dışarıya mobilya satar duruma geldik. Çerkeş yakında Türkiye'nin gözbebeği olacak. Çok kısa bir süre sonra da burada traktör fabrikasının temeli atılacak" dedi.

Atkaracalar ilçesinde döküm fabrikasının temelini atan Maliye Bakanı Unakıtan, daha sonra Kurşunlu ilçesinde Yıldızlar Holding tarafından yaptırılacak olan seramik fabrikasının temel atma törenine katıldı. Burada konuşan Unakıtan, sanayicilerin çilekeş olduğunu belirterek, "Sanayicilik demek çilekeşlik demektir. Sanayicinin cebinde parası olmaz, yatıp tatil yapmaz, sanayicinin işi çalışmak ve üretmektir. Biz Hükümet olarak yeni bir karar aldık. Yatırımcıya altyapı konusunda destek olacağız. Yol, kanalizasyon, enerji gibi altyapı konularında yapılacak destek teşviklerden daha önemlidir" diye konuştu.

Renkli kişiliği ve esprili konuşmaları ile bilinen Bakan Unakıtan, seramik fabrikasının temel atma töreninde, "Ben bu seramikçileri takdir ediyorum. Allah'ın toprağını pişirip elin adamına satıyorlar. Çok akıllı adamlar. Kurşunlulular yakında cebinize para girince yürüyüşünüz değişecek" diye konuştu. Bakan Unakıtan, 3 temel atma töreninin ardından Ilgaz İlçesinde Milli Piyango Anadolu otelcilik turizm lisesinin açılışını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious