İthalatın 5 katı kapasitede rezerv!

İthalatın 5 katı kapasitede rezerv!.10455
  • Giriş : 21.02.2009 / 20:20:00

Türkiye Petrol Anonim Ortaklığı'nın yerli petrol üretimine yönelik çalışmaları meyvelerini vermeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son 1 yılda yaşanan krizlerle bir dönem, varil fiyatı 150 dolara kadar yükselen petrolle ilgili Batman'dan müjdeli haberler geldi.

Türkiye Petrol Anonim Ortaklığı'nın yerli petrol üretimine yönelik çalışmaları meyvelerini verdi. Batman'ın Raman bölgesinde 1 milyar varillik rezerv olduğu tespit edildi.

YILLIK İHTİYACIN TAM 5 KATI

Türkiye'nin 2007'de 32 milyon ton petrol tükettiği ve tüketilen petrolün varil karşılığının 217 milyon adede denk geldiği hesaplandığında Batman'daki 1 milyar varillik petrolün Türkiye'nin yıllık ihtiyacının yaklaşık 5 katı büyüklüğünde olduğu ortaya çıkıyor.

ÜRETİME HAZIR 40 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDE REZERV

Yeni rezerv, petrolün varilinin 40 dolar olduğu düşünüldüğünde 40 milyar dolarlık bir parasal büyüklüğe sahip. Daha sevindirici olanı ise bu petrolün tamamının üretime hazır olması.

TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, her bir kuyunun yaklaşık maliyetinin 1,5-2 milyon dolar olduğunu söyledi. Yani tespit edilen yerler çok pahalı kuyular değil.

DÜNYADA İLK KEZ UYGULANACAK

TPAO, petrolün tamamının çıkarılması için dünyada ilk kez uygulanan bir metod kullanacak. Petrol, Batı Raman petrol sahasında "dolum" ve "sağım" adlarıyla kazılan bir çift kuyuyla gün ışığına çıkarılarak ülke ekonomisine kazandırılacak.

HEDEF: YÜZDE 15

Üretim tekniklerinde birçok dünya şirketinin örnek gösterdiği TPAO, 2007 yılında toplam petrol tüketimin yalnızca yüzde 6.7'lik bölümünü yerli üretimle karşılamıştı. TPAO bu oranı yıllık yüzde 15'e çıkarmayı hedefliyor.

DÜNYAYA SATMA VE PARA KAZANMA ŞANSI DOĞUYOR

TPAO Genel Müdürü Uysal, ayrıca bu metotta başarılı olunduğu takdirde bunu dünya genelinde uygulama ve para kazanma şansına sahip olacakları müjdesini de verdi. Bu iyi haberlerden sonra şimdi gözler Batman'daki petrol çalışmalarına çevrildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*