Türkiye'den AB'ye sığınmacı resti!

Türkiye'den AB'ye sığınmacı resti!.15813
  • Giriş : 13.03.2017 / 17:22:00
  • Güncelleme : 13.03.2017 / 17:22:57

Hollanda ile Türkiye arasındaki kriz ile ilgili gelen açıklamalara Ankara'dan tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hollanda'nın Türk bakanlara uyguladığı anti demokratik uygulamalar sonucu gerilen ilişkilerle ilgili NATO'dan, Avrupa Birliği'nden ve Rusya'dan gelen itidal çağrılarına Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik'ten yanıt geldi.

AB Bakanı Ömer Çelik, ' Hollanda ile itidal' çağrısı yapan ülkelere cevap vererek, "İtidal çağrısı uluslararası değerlere uygun bir çağrı değildir." dedi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Hollanda ile yaşanan krize ilişkin "Bize dönük olarak 'Tansiyonu düşürün' demek yetmez. Tansiyonun nereden kaynaklandığını, bu olumsuz uygulamaların nereden kaynaklandığını açık bir şekilde tespit etmeliler. Bunun gereğine yapmalılar. Bu konuda Avrupa Birliğine ve Avrupa Konseyi'ne büyük iş düşmektedir. Böyle bir konuda tarafsız kalınamaz. Böyle bir konuda 'Taraflara itidal tavsiye ediyoruz' gibisinden bir yaklaşıma yetinilemez" dedi.

AB Bakanı Ömer Çelik, televizyon, gazete ve ajansların Ankara temsilcileri ile bir araya geldi. Hollanda'yla yaşanan diplomatik kriz ile ilgili açıklamalarda bulunan Çelik, Hollanda Başbakanı'nın ülkesini aşırı sağa teslim ettiğini söyledi. Hollanda'nın uygulamalarının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni tehdit ettiğini belirten Bakan Çelik, "Biz buradan, AB ile tam üyelik müzakereleri yürüten Avrupa Konseyi üyesi, NATO üyesi ve OECD üyesi olarak açık bir şekilde bütün ülkeleri; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni tehdit eden bu uygulamalara ve söylemlere karşı göreve davet ediyoruz. Burada bütün Avrupa'nın demokratlarına, Avrupa'nın ilericilerine ve özgürlükçülerine büyük görev düşüyor. Özellikle Hollanda'daki bu neofaşist uygulama karşısında seslerini yükseltmeliler, bunu kınamalılar ve buna karşı ortak bir mücadele oluşturmalıdırlar" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*