İtirafçıya da 39 yıl

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Şemdinli olayı sanıklarından tutuklu PKK itirafçısı Veysel Ateş, 39 yıl 10 ay 27 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005’te Umut Kitabevinin bombalanması olayına karıştığı gerekçesiyle Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş’in, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılanmasına devam edildi. Duruşmada, mahkeme heyeti, sanık Ateş’i, "Suç örgütü üyesi olmak, örgüt amaçları doğrultusunda adam öldürmeye teşebbüs etmek, olası kastla adam öldürmek ve olası kastla adam yaralamak" suçlarından 39 yıl 10 ay 27 gün hapis cezasına çarptırdı. Veysel Ateş’in, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, yargılandığı davanın dünkü duruşması saat 11.50 sıralarında başladı. Teröre iki kardeşini kurban verdiğini belirten Ateş yaptığı savunmada "Böyle bir olayı yapmak isteseydim kolaylıkla yakalanabilecek bir şekilde astsubay olan iki şahıs ile bu şekilde davranmazdık. Seferi Yılmaz’ı öldürmek isteseydim kendisini daha uygun başka ortamlarda her zaman öldürme imkanı bulurdum" dedi.

ASTSUBAYLARIN DAVASI TEMYİZDE

Aynı davadan yargılanan astsubay başçavuşlar Ali Kaya ile Özcan İldeniz de aynı suçlardan 39 yıl 5 ay 10’ar gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, kararın bozulmasını istemişti. Davaya ilişkin son kararı Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi verecek. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz’e verilen hapis cezası kararının temyiz duruşmasını 18 Ocak 2007’de yapacak.

Şemdinli olayları protesto edildi

Şemdinli olaylarının yıldönümünde Taksim’de toplanan 50 kişilik grup, meşalelerle protesto eylemi yaptı. Kendilerine Halkların Kardeşliği İnsiyatifi adını veren grup, 9 Kasım 2005’de Şemdinli’de yaşanan olayların üzerinden bir yıl geçmesine rağmen asıl sorumlular hakkında henüz hiçbir işlem yapılmadığını iddia etti. Grup adına yapılan açıklamada " Susurluk’tan Şemdinli’ye MİT, JİTEM, kontrgerilla dağıtılsın talebiyle tüm işçi ve emekçileri devlete hesap sormaya davet ediyoruz" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious