İTKİB, ihracatçının riskini sıfırlayacak

İTKİB, ihracatçının riskini sıfırlayacak.15522
  • Giriş : 29.01.2009 / 14:28:00

Türkiye'nin en büyük ihracatçı örgütlenmesi olan İTKİB, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nı (VOB) ihracatçının kullanımına açarak kur riskini ortadan kaldıracak önemli bir projeyi başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk ihracatçılarının dünyanın herhangi bir noktasında cep telefonlarındaki Matriks ekranı üzerinden veya bilgisayarlarından işlem yaparak kuru sabitleyebileceğini söyleyen İTKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, imzalanan projeyle ihracatçıların daha kolay fiyat tutturacağını ve uluslararası piyasalarda rekabet gücünün artacağını bildirdi

Türkiye'nin en büyük ihracatçı örgütlenmesi olan İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB), Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nı (VOB) ihracatçının kullanımına açarak kur riskini ortadan kaldıracak önemli bir projeye start verdi.

VOB, Ak Yatırım, Garanti Bankası, İş Yatırım, Yapı Kredi Yatırım, Türk Telekom ve Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri'ni aynı projede buluşturan İTKİB, bu organizasyon ile ihracatçıların döviz pozisyonlarından kaynaklanan kur risklerini VOB'da "hedge" (korunma amaçlı) işlemler aracılığı ortadan kaldıracak.

İTKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada hayata geçirilen proje ile her biri kendi alanlarında öncü olan kurumların Türkiye'nin ihracat dinamiğini artırmak için ilk kez aynı projede buluştuklarını söyledi. Hikmet Tanrıverdi, uzun yıllardır dile getirilen kur riskinin sıfırlanması noktasında büyük bir adım atarak işlemlerin basitleştirildiğini vurgulayarak, sadece İTKİB üyelerinin değil tüm ihracat ailesinin bu projeyi kullanabileceğini ifade etti.

Dış ticaret yapan firmaların rekabet gücünü olumsuz yönde etkileyen en büyük etkenin dalgalı ve tahmin dilemeyen döviz kurları olduğunu anlatan Tanrıverdi sözlerini şöyle sürdürdü:

“İTKİB olarak, bundan böyle üyelerimizin kur riskini en aza indiriyor, onlar için kuru sabitliyoruz. İhracatçımız reel maliyetleri göz önünde bulundurarak sipariş aldığı günle, parasının geleceği gündeki kuru sabitlediğinden ürünün TL maliyetini daha net bir şekilde görecek, daha rekabetçi fiyat verebilecek. Böylece Türkiye'nin toplam ihracatına ciddi katkı sağlanacak.

Matriks ekranını, cep telefonları için 3 ay, bilgisayarlar içinse 1 yıl ücretsiz kullanıma sunucağız. Bu programlar sayesinde özellikle küçük ihracatçılar hem ekonomideki günlük gelişmeleri, hem de VOB ve bankalar arası piyasaları ve dünya paralarındaki değişimleri anlık takip etme fırsatı bulacaklar. Bu programları aracı kurumlar üzerinden kullanarak anında alım satım işlemi yapabilecekler.

Projeye imza atanların oluşturduğu birliktelik, dış ticaret imkanlarını ve potansiyelini güçlendirmesi, Vadeli Piyasaları derinleştirmesi açısından özellikle içinde bulunulan bu dönemde büyük önem taşıyor. Üyelerimiz, tüm dünyada yoğun bir şekilde kullanılan korunma amaçlı “hedge” işlemleri hakkında bilinçlenirken, riskten korunma yöntemlerini doğru kullanarak hem ticaret hacimlerini artıracak hem de dünya standartlarında risk yönetimi anlayışının temellerini atmış olacaklar.”

Hikmet Tanrıverdi, projenin ihracatçılar arasında yaygılaştırılması için İTKİB, VOB ve aracı kurumların bir yıl boyunca ortak eğitim çalışmaları yapacaklarını kaydetti.

VOB BAŞKANI KESTELLİ: TÜRK İHRACATÇISI İÇİN DÖNÜM NOKTASI

VOB Başkanı Işınsu Kestelli ise yaptığı konuşmada Türkiye'nin dışa açılma hamlesinin başladığı 1980'lerin başında ülkede sadece bin ihracatçı bulunduğunu ancak bugün bu sayının 45 bini aştığını söyledi. Aynı dönemde ihracatın 3 milyar dolardan 130 milyar dolar seviyelerine çıktığını vurgulayan Kestelli, Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün bu gelişmenin lokomotiflerinden biri olduğunu ifade etti. Türkiye'nin, dünyanın 17'nci büyük ekonomisi haline gelmesinde Türk ihracatçısının büyük katkısı olduğunu anlatan Işınsu Kestelli, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk gongun çaldığı 2005 yılında 3 milyar lira olan VOB'un işlem hacmi bu yıl 208 milyar lirayı buldu. Açılan hesaplar 40 bini aştı. İşlem yapan aracı kurum sayısı 89'u buldu. VOB, kısa sürede, dünyanın en büyük 20'nci vadeli işlem borsası haline geldi. Bugün, İTKİB ile birlikte büyük bir adım atıyoruz ve VOB'da işlem gören “döviz vadeli işlem sözleşmeleri”nin tüm verilerini, dış ticaret şirketlerimize ücretsiz vermeye başlıyoruz. Bu karar, Türk ihracatçısı için önemli bir dönüm noktasıdır. Çünkü küresel ekonomideki son kriz, bize açıkça gösterdi ki, “İyi yönetilmeyen risk, olası kaybetme nedenidir”…

Dış ticaretle uğraşan reel sektör şirketleri, son dönemde artan döviz kuru riskinden doğrudan etkilenmektedir. Bilinmelidir ki, bu noktada VOB'da işlem gören sözleşmeler, bu sözleşmeyi yapan ihracatçılarımıza, gelecekteki döviz kurlarını bugünden sabitleme olanağı sunmaktadır.

MATRİKS BAŞKANI GÜLERMAN: TEKNOLOJİYİ KOBİLERE SUNUYORUZ

Basın toplantısında yaptığı sunum ile sistemi tanıtan Matriks Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gülerman ise projenin, Türkiye'nin dış ticaretinde önemli rol oynayan KOBİ'lerin daha verimli ve karlı olmaları için önemli bir başlangıç olacağını söyledi. Projenin asıl amacının "döviz kurlarındaki dalgalanmalardan korunmak" olduğunu anlatan Gülerman, “Ancak bu, piyasaları çok yakından ve uygun araçlarla izlemeye, analiz etmeye ve döviz pozisyonlarını yönetmek üzere işlem yapabilmeye bağlıdır. Biz Matriks olarak, KOBİ'leri bu amaçlarına ulaştıracak hizmetleri üstlenmiş bulunuyoruz. Ülkemiz KOBİ'lerinin döviz riski yönetiminde başarılı hale gelmeleri, onların tüm enerjilerini üretim ve ihracat konularına vermelerini sağlayabilecek ve ayrıca bu amaçla kurulan VOB'un da görevini yerine getirmesine, ülkemiz ekonomisine önemli katkı sağlamasına imkan verecektir” dedi.
Basın toplantısına katılan aracı kurum yöneticileri ise şu değerlendirmelerde bulundular:

AK YATIRIM GENEL MÜDÜRÜ ZİYA AKKURT: DÜŞÜK KOMİSYON TEŞVİK EDECEK

Yapılan anlaşmayla, İTKİB üyesi dış ticaret yapan firmaların kur risklerini azaltmak ve işlemlerinde likidite sağlamak konusunda Ak Yatırım olarak üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getireceğiz. Bu anlaşmayla İTKİB üyesi dış ticaret yapan firmaların döviz pozisyonlarından kaynaklanan kur riskleri Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda "hedge" (korunma amaçlı) işlemler aracılığıyla azaltılacak. Düşük komisyon oranlarıyla da bu alanı teşvik etmeyi hedefliyoruz. Bu konuda eğitimler de verilecek. Bu eğitimlerde ihracatçı firmalara "hedge" mantığının öğretilmesi planlanıyor. Böylelikle firmaların global piyasalarda rekabetçi olabilmeleri sağlanacak. Ayrıca türev piyasalarının da derinliği artacak.

GARANTİ BANKASI ŞUBESİZ BANKACILIK BİRİM MÜDÜRÜ BARBAROS UYGUN: İHRACATA İVME KAZANDIRACAK:

Garanti Bankası olarak destek olduğumuz projede, İTKİB üyeleri başta olmak üzere dış ticaret şirketlerimize, VOB'u kullanarak piyasa risklerine karşı korunabileceklerini anlatmayı amaçlıyoruz. İTKİB üyeleri, proje kapsamında, Türkiye'de ve dünyada pek çok ödül almış Garanti İnternet Şubesi aracılığıyla, işlemlerini ülkemizin her yerinden aynı kaliteyle kolaylıkla yapabilecek. İhtiyaç duyduklarında Garanti Bankası şubelerinden ve Garanti Bankası Yatırım Merkezleri'nden destek alabilecekler. Ticari bankacılıkta pazar lideri olan Garanti Bankası, Yatırım Bankacılığı Birimi'nin yer aldığı projeyle, İTKİB üyelerine yaygın, etkin ve kullanımı kolay VOB işlemleri yapabilme imkanı sunacak. Projenin ihracata ivme kazandırmak için çok önemli bir atılım olacağına inanıyoruz. Bu nedenle, projeyi başlatan ve bu aşamaya gelmesini sağlayan İTKİB ve VOB'un değerli yöneticilerine teşekkür ederiz.

İŞ YATIRIM GENEL MÜDÜRÜ İLHAMİ KOÇ: RİSKLERİ ORTADAN KALKACAK

Kurucu Vadeli işlem piyasaların sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için spekülatif amaçlı işlemlerle koruma amaçlı işlemler arasında bir denge olması gerekiyor. Bu nedenle, kurucu üyeleri arasında yer aldığımız ve işlem hacminde lider olduğumuz VOB'a, reel sektörün ilgisini çekebilme yönünde kuruluşundan bu yana çaba harcamaktayız. Bu anlamda, piyasanın gelişimi yönünde önemli bir açılım sağlayacak olan bu projenin içinde yer almak bizim için çok büyük önem taşıyor. İTKİB'in liderliğinde gerçekleşen bu proje, ekonominin içinden geçmekte olduğu böylesi zor bir zamanda reel sektörün sermaye piyasalarının sunduğu olanak ve fırsatlardan daha etkin bir şekilde faydalanmasını ve bizim gibi finans kurumlarıyla daha güçlü ve yapıcı ilişkiler kurmasını sağlayacak. İnanıyoruz ki, İTKİB üyeleri VOB'u bu proje ile daha aktif kullanmaya başlayacak ve finansal dalgalanmalara karşı kendilerini koruyabilecek, risklerini bertaraf edebilecekler.

YAPI KREDİ YATIRIM GENEL MÜDÜRÜ AHMET YILDIRIM: 2009'DA NEFES ALDIRACAK

Ekonominin lokomotifi olan ihracatçıları kur riskine karşı korumak amacıyla başlatılan bu projede Yapı Kredi Yatırım olarak yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Kurulduğu günden bu yana çok hızlı bir gelişme gösteren ve yalnızca finansal yatırımcıların değil varlıklarının değerini çeşitli risklere karşı korumak isteyen tüm bireysel ve kurumsal aktörlerin ilgisini çeken VOB'u daha geniş kitlelerle tanıştıracak. Bu çalışmanın çok önemli bir misyonu yerine getirdiğine inanıyorum. Öyle inanıyorum ki ITKIB'in liderliğinde başlatılan bu proje ihracatçılarımızın en büyük sorunlarından biri olan kur riskini minimize ederek, zor geçeceğini bildiğimiz 2009 yılında kendilerine bir nebze de olsa rahat nefes aldıracak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*