İtlaf ekipleri tavuk avında

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Batman Tarım Müdürü Erdal Özer, kuş gribi yüzünden il merkezinde sürdürülen tavuk itlaf çalışmalarının sona erdiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kümes hayvancılığının yaygın olduğu kenar semtlerde denetimlerin artarak devam edeceğini ifade etti.
İtlaf çalışmasının ardından belediye ile birlikte alan taraması yapacaklarını anlatan Özer, bu çalışmayla itlaf ekiplerinden saklanan tavukların tespit edileceğini söyledi. Konunun hassasiyetini bilmeyen bazı vatandaşların kanatlı hayvanlarını sakladığına dikkati çeken Özer, bu tür davranış içinde bulunan kanatlı hayvan sahiplerini uyardı. Kanatlı hayvanlarını itlaf ekiplerinden saklayan vatandaşların Kabahat Kanunu kapsamında para cezası ile cezalandırılacağını belirten Özer, "Vatandaşın, devletine güvenmesi lazım. Bu hastalığı diğer tavuk hastalıkları ile karıştırmasın. Kendi sağlıkları için daha duyarlı davranıp görevli personele yardımcı olması lazım." dedi.

"SERÇELERDE BİLE KUŞ GRİBİ POZİTİF ÇIKTI"

Öte yandan, yaklaşık 20 gündür kuş gribi haberleri ile yatıp kalkan vatandaşlar ise Batman'da her yerde görülen kuş gribinin başka bölgelerde ortaya çıkmamasına şaşırdıklarını belirtti.

Göçmen kuşların Batman'ı tali yol olarak kullandığına işaret eden Mahmut Çelik adlı vatandaş, Batman il sınırları içinde serçelerde bile H5N1 virüsüne rastlandığını belirterek, "Bu virüsün başka bölgelerde olmamasına şaşırmamak elde değil." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious