İTO: Yeniden büyümeyi yakalamalıyız

İTO: Yeniden büyümeyi yakalamalıyız.13623
  • Giriş : 30.06.2009 / 16:20:00

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, ''Yılın ikinci yarısında yeniden büyümeyi yakalamak zorundayız'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Murat Yalçıntaş yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinde yılın ilk çeyreği için açıklanan yüzde 13,8'lik küçülmeyi değerlendirdi.

Mart ayından itibaren yürürlüğe giren destek paketlerinin ve vergi düzenlemelerinin henüz büyüme rakamlarına yansımadığına işaret eden Yalçıntaş, özellikle, son çeyrekte ekonomik büyümenin yüzde 2 civarında olması için çaba sarf etmek gerektiğini vurguladı.

Açıklanan rakamların yılın ilk 3 ayına ait olduğunun unutulmaması gerektiğini belirten Yalçıntaş, şunları kaydetti:

''Bu veriler ekonomimizin yılın ilk çeyreğinde çok büyük oranda küçüldüğünü gösteriyor. Fakat gerekli önlemlerin bugün alındığını biliyoruz. Dolayısıyla, alınan tedbirler doğrultusunda, artık yılın ikinci yarısında yeniden büyümeyi yakalamak zorundayız.''

İlk çeyrekte en fazla küçülmenin yüzde 25,4 ile ticaret sektöründe yaşandığını ifade eden Yalçıntaş, özel sektör yatırımlarında, toptan ve perakende ticarette, inşaat sektöründe ve imalat sanayinde canlılık olmadığı müddetçe, yüzde 6 ve üzerinde büyüme şansı olmayacağına, bu nedenle, Türkiye'nin lokomotif sektörlerinde emek sarf eden şirketlerin ve KOBİ'lerin desteklenmesi, finansman kaynaklarının çeşitlendirilmesinin önemli olduğuna işaret etti.

''SON ÇEYREKTE EN AZ YÜZDE 2'LİK BÜYÜMEYİ YAKALAMAMIZ ŞART''

Murat Yalçıntaş, dünyayı kasıp kavuran küresel ekonomik krize rağmen, Türk şirketlerinin ayakta durma mücadelesinin övgüye değer olduğuna dikkati çekerek şunları belirtti:

''Türk ekonomisi, küresel kriz atlatıldıktan sonra, yüksek büyüme temposuna çok çabuk geri dönecektir. Yabancı yatırımcının Türkiye'ye olan güveninin sürdüğü de gözlenmektedir. Bu çerçevede, yeni teşvik sistemini de dikkate alarak, yerli ve yabancı sermayenin yüksek katma değerli üretimi ve ilave istihdam imkanlarını devreye alacak yatırımlarını hızlandırmalıyız. Tekrar ifade ediyorum; yılın son çeyreğinde en az yüzde 2'lik bir büyüme performansı yakalamamız şarttır. Bu da Türk ekonomisinin uluslararası alandaki algılanmasını daha da güçlendirecektir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*