İttifak arayışı yok

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

Mumcu: "Anavatan Partisi’nin İttifak arayışı yok" dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DYP Genel Baykanı Mehmet Ağar ile eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın görüşmesini değerlendiren Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, "Anavatan Partisi’nin ne birleşme, ne bütünleşme ne de ittifak gibi bir arayışı yok" dedi.

TBMM’de gazetecilerin sorularına cevap veren Erkan Mumcu, çeşitli siyasetçilerin çeşitli projeler kurmasını anlayışla karşıladığını ancak partisinin böyle bir arayışı olmadığını söyledi. Mesut Yılmaz-Mehmet Ağar görüşmesinin ardından yeniden gündeme gelen sağda birlik konusunda girişimleri değerlendiren Mumcu, sağda ve solda birleşme konularının Türkiye’nin beklediği bir çözüm olmadığını vurguladı.

Siyasete, siyaset yapanların değil geniş toplum kesimlerinin iradesinin yön vermesini Türkiye’nin aradığını belirten Erkan Mumcu, "Türkiye’nin aradığı şey, demokratik milli merkezi inşa etmektir. Türkiyenin aradığı şey Türkiye’nin yönetimine halkın katılabilmesidir" dedi.

Mumcu, "Çeşitli siyasetçilerin çeşitli projeler kurmasını anlayışla karşılıyorum. Anavatan Partisi’nin böyle bir arayışı yok. Ne birleşme, ne bütünleşme ne de ittifak gibi bir arayışı yok. Sürekli bunu söylüyorum. Artık dilimde tüy bitti. Bundan sonra düzeltmeyeceğim. Başkalarının çabalarına saygı göstermek dışında söyleyeceğim bir şey yok. Herkesin yolu açık olsun.

Millet eninde sonunda bir karar verecektir" diye konuştu.

Sorunun üç parti, dört parti meselesi olmadığını dile getiren mumcu, "Elbette birlikten kuvvet doğar ama ne için birlik, kim için birlik. İçinde kim var. İçinde milletin olmadığı hangi çatıyı kurarsanız kurun o çatının benim nazarımda değeri yoktur. Anavatan Partisi’nin kendi çözümleriyle, değerleriyle uygun bir çatı olduğunu söylüyoruz. Milletin konsensüsü nerede olacaktır, o milli iradenin kendisine kalmış bir şeydir. Bizim ne birleşme, ne ittifak ne de başka bir şey. Böyle bir arayışımız yok. Herkesin yolu açık olsun" şeklinde konuştu.

Mesut Yılmaz’ın Rize’den bağımsız adaylığı konusundaki bir soruya cevap veren Erkan Mumcu, "Kendisi partimizin üyesidir. Kendi ağızından bir şey duymadım. Kişiler siyasi kararlarını kendileri verirler. Bize hayırlı uğurlu olsun demek düşer’" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious