İTÜ'deki istifaların perde arkasında ne var?

İTÜ'deki istifaların perde arkasında ne var?.17422
  • Giriş : 06.08.2008 / 17:06:00

Rektörler değişiyor, bazı öğretim üyeleri ise istifa ediyor. Pekala bu istifaların arkasında hangi gölgeler var?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Üniversitelerde kaos yaşanıyor görüntüsü verilmeye çalışan istifacı öğretim üyelerinin arkasındaki gögelerde belirmeye başladı. İTÜ'deki istifacıların başını çeken isim, atanmayan rektörün kardeşi ve aynı zamanda rektör yardımcısı!

İstanbul Teknik Üniversitesi'ndeki istifa gösterisinin arkasındaki gerçek ortaya çıktı. Bugün, 12 öğretim üyesi Eski Rektör Prof.Dr.Faruk Karadoğan'a sözlü olarak istifalarını verdiler.

İstifalarla ilgili açıklama yapan Eski Rektör “böyle bir devir teslimin İTÜ'de ilk defa yaşandığını söyleyerek” imalı yorumda bulunmuştu. Oysa istifa ettiğini söyleyenler arasında bir isim dikkat çekiyor o da Prof.Dr.Haluk Karadağ. Haluk Karadağ, Eski Rektörün öz kardeşi aynı zamanda da Rektör Yardımcısı. Eski rektör Karadoğan, yeni rektör atamasıyla ilgili imalı yorumlar yaparken konuyu bilenler Prof.Dr.Faruk Karadoğan'ın, kendi öz kardeşini rektör yardımcısı yaptığı günleri hatırlatıyorlar.

Abi Karadoğan, kardeşini Rektör Yardımcısı olarak atarken bütün üniversite camiasından gelen tepkiler üzerine kendisini ABD Eski Başkanı J.F.Kennedy'e benzetmişti. Karadoğan, Rektörlükte kurduğu “abi-kardeş yönetiminin” normal olduğunu, J.F.Kennedy'in de, kardeşini Adalet Bakanı olarak atadığını, kardeşinin bu görevde olmasının kendisi için güven verici bir durum oluşturduğunu söylemişti. (Kaynak:Sabah Gazetesi 28 Ocak 2005)

Öte yandan istifa ettiğini söyleyen rektör yardımcısı, aynı zamanda Faruk Karadoğan'ın kardeşi Prof.Dr.Haluk Karadoğan rektörlük seçimine girmiş ve 1 oy almıştı. Yine bugün istifa ettiğini söyleyen isimlerden Prof.Dr. Erkin Nasuf ile Prof.Dr.Remzi Akkök de rektör seçimlerine girmişler ve 1 oy almışlardı. İstifa ettiğini söyleyen bir diğer isim de Prof.Dr.Fuat Anday. Anday da üniversitede Rektör Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*