İÜ eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu serbest bırakıldı

İÜ eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu serbest bırakıldı.8824
  • Giriş : 24.03.2008 / 08:27:00

Kemal Alemdaroğlu, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kemal Alemdaroğlu ile birlikte adliyeye sevk edilen Ulusal TV Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever ve Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk ile Adnan Akfırat hakkında ise tutuklanma kararı verildi. Adliyeye getirilen İbrahim Benli ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı.

Alemdaroğlu'na yurt dışı yasağı konulduğu öğnerildi. Alemdaroğlu'nun, her ayın 1'i ve 15'inde polis merkezine giderek imza atması istendi. Mahkeme tutanağında, Alemdaroğlu hakkında suç ve deliller dikkate alındığında tutuklanması gerektiği ancak yaşı ve sağlık durumu dikkate alınarak serbest bırakıldığı yer aldı.

Adliye çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan Kemal Alemdaroğlu, "Anayasaya, yasalara, demokrasi hayranı kişilere yakıştırılamayacak bir suçlama. Hepimizin takdir edeceği nedenlerle yapılmıştır. Yargının bazı kararları, arkadaşlarımızla ilgili olsa da yargıya saygılıyız. Bu arada emniyet mensuplarına, bizleri üç gün ağırladıkları için teşekkür ediyorum. Türk toplumu, bu Ergenekon soytarısının ne demek olduğunu, ortaya çıkmasını ve iktidar sahiplerinin Ergenekon üzerinden bir takım mesajlar üretmesini ve çalışmalar yapmasını ödeyecektir. Türk toplumunun sağduyusuna inanıyorum. Ve yargı da bunu en güzel şekilde gösterecektir." dedi.

Alemdaroğlu'nun açıklamalarının ardından avukatı Metin Çetinbaş, açıklama yaptı. Suçlamaları eleştiren Çetinbaş, "Bazı yayınlarla yargıya baskı yapılmaktadır. Yargının bağımsızlığı zedelenmektedir." dedi. Çetinbaş da Alemdaroğlu gibi emniyet mensuplarına teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious