İÜ Rektörü Hilmioğlu Malatya'da protesto edildi

İÜ Rektörü Hilmioğlu Malatya'da protesto edildi.18948
  • Giriş : 14.02.2008 / 03:15:00
  • Güncelleme : 14.02.2008 / 00:54:09

Malatya'da düzenlenen bir panelde İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hilmioğlu'na tepki gösterildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polis, Ömer Konaklı'yı gözaltına alırken, Rektör Hilmioğlu da paneli terk etti.
Malatya Belediyesi tarafından Belediye Konferans Salonu'nda düzenlenen panele konuşmacı olarak Fransa Rouen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cafer Özkul ve TÜBİTAK Bilim İnsanını Destekleme Dairesi Başkanı Prof. Dr. Cemil Çelik katıldı. Panelistlerden Cemil Çelik konuşmasında demokrasi vurgusu yaptı. Çelik, rektörlerin türbanla ilgili tutumunu eleştirdi.

Rektörün bu sözleri üzerine Ömer Konaklı isimli 20-25 yaşlarındaki bir genç, "Hilmioğlu duy bunları dinle!" diye bağırınca gözaltına alındı. Rektör Hilmioğlu ise, paneli terk etti.

Çelik, bilim adamlarının toplumun görüşlerine katılmasa bile, toplumun değerlerine saygı duyması gerektiğini söyledi. Toplumun değerlerine saygı duymayan entellektüllerin olduğu yerlerde ilerleme kaydedilemediğini dile getiren Çelik, "Ülkeler bilim insanlarını kendilerine çekebilmek için uğraşıyor. Bizim de çekebilmemiz için devletimizdeki kurumların asli işlerine dönmesi gerekiyor. Günlük tartışmalarla beriki öteki diye birbirimizi itmeye gerek yok. Bizi kültürümüzde böyle bir şey de yok." dedi.

Üniversitelerde insanların beyinlerine bakılması gerektiğini dile getiren Çelik, "Bir rektör diyor ki benim ideolojimi taşımıyorsa benim üniversitemde bu insan bilim yapamaz barınamaz. Üniversitelerin asi görevi bilim üretmektir. Üniversiteler ulus devletlerin ideolojilerini savunduğu müddetçe bu ülkelerde ilerleme kaydedilmez. Bunu yapan insanlar 15 yıl sonra pişman olurlar." şeklinde konuştu.

Bu cümlelerin ardından Ömer Konaklı, "Hilmioğlu duy bunları dinle" diye bağırdı. Cemil Çelik, Konaklı'nın bu davranışına tepki gösterirken, dışarı çıkmasını istedi.

Polis, Konaklı'yı gözaltına alarak hızla konferans salonundan uzaklaştırdı. Bu olay üzerine İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu, üniversiteden gelen bazı akademisyenle birlikte salonu terk etti.

Hilmioğlu, çıkışta, "Akademik bir panele davet edildik. Ancak bir akademisyen tarafından bazı dersler verilmeye başlandı. Üniversitelerin böyle akademisylenlerden ders almaya ihtiyacı yoktur." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious