İÜ'de 12 isim rektörlük yarışında

İÜ'de 12 isim rektörlük yarışında.18549
  • Giriş : 30.10.2008 / 09:15:00

İstanbul Üniversitesi tarihinin en bol adaylı rektörlük seçimine hazırlanıyor. 12 profesör adaylığını açıkları İstanbul Üniversitesi’ni rektörlük seçimi heyecanı sardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

551 yıllık mazisi ile Türkiye'nin köklü kurumlarından İstanbul Üniversitesi'ni rektörlük seçimi heyecanı sardı. Adaylık için ismini açıklayan 12 profesör arasında YÖK üyesi Prof. Dr. Yunus Söylet'in de adı yer alıyor.

Türkiye'nin en büyük eğitim kurumlarından İstanbul Üniversitesi'nin (İÜ) yeni yıl öncesinde yapacağı rektörlük seçimi için yarış başladı. Mevcut rektör Prof. Mesut Parlak'ın yaş haddinden aday olamadığı seçim için resmi sürece girildi. Aralık başında yapılması beklenen seçimler için şuana kadar 12 profesör resmi olarak adaylığını açıkladı. İÜ'nin tarihinde ilk defa bu kadar çok öğretim üyesinin aday olduğu bir seçim yaşanacak. İÜ rektörlük seçimlerinde yaklaşık 2 bin 240 öğretim üyesi oy kullanacak. İstanbul Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri'nden oy kullanacak bin 28 öğretim üyesi rektörün belirlenmesinde en önemli rolü oynayacak. Cerrahpaşa'da 528, İstanbul Tıp'ta ise 500 öğretim üyesi bulunuyor. seçim gününe kadar her öğretim üyesi aday olabiliyor. İlk 6'ya giren rektör adayının adı YÖK'e bildirilecek. YÖK ilk 3'ü belirleyerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayını sunacak. Prof. Dr. Mesut Parlak 2005 yılındaki seçimlerde 743 oy alarak rektör seçilmişti.

GENEL CERRAHİ UZMANI ÇOĞUNLUKTA

Parlak'ın yerine rektörlük için yarışacak 12 adaydan 5'i genel cerrahi uzmanı. İşte o adaylar: YÖK üyesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahi öğretim üyesi Prof. Dr. Yunus Söylet, eski bakan Genel Cerrah Prof. Dr. Ahat Andican, Genel Cerrah Prof. Dr. Erhun Eyüpoğlu, Genel Cerrah Prof. Dr. Kenan Ulualp, Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Seyfettin Uludağ, Tıp Fakültesi'nden ise eski dekan Kardiyolog Prof. Dr. Faruk Erzengin, Genel Cerrahlar Prof. Dr. Mustafa Keçer ve Prof. Dr. Ali Akyüz ile Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülçin Bermek, Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı ve Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Erdin, Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melih Boydak, İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Batmaz.

ADAYLARDAN VAAT ÜSTÜNE VAAT

Prof. Dr. Faruk Erzengin: Tıp fakültelerinin taşınmasına karşıyım. Bizim dönemimizde böyle düşünce olmayacak. Türban konusunda yasalar ne emrederse o olur.

Prof. Dr. Seyfettin Uludağ: Günün her saatinde öğretim üyesi, öğrenci ve halkımızı yan yana getirecek bir kültür merkezi niteliğinde 'Üniversite kenti oluşturacağız.

Prof. Dr. Ahat Andican: Üniversite içerisinde çalışan akademik personele ve diğer personele bu kurumun üyesi olmaktan gurur duyabilecekleri bir sosyal yaşam alanı oluşturulması gerekir. Benim hedefim budur.

Prof. Dr. Gülçin Bermek: Üniversiteyi akademik personeli ve öğrencileriyle birlikte daha ileriye taşıyacağıma inanıyorum.

Prof. Dr. Melih Boydak: Ana stratejimiz üniversitemizi dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer alma vizyonuna ulaştıracak sosyal, kültürel ve bilimsel ortamı yaratmaktır.

Prof. Dr. Erhun Eyüpoğlu: Öğretim ve araştırmada nitelik ve verimlilik yükseltilecek. Fakültelerin yapısal durumlarına, işlev ve amaçlarına uygun projeler üretebilmelerine fırsat verilecektir.

En güçlü aday Prof. Söylet

İstanbul Üniversitesi Rektör adaylarından YÖK üyesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yunus Söylet, adaylığına ilişkin bir açıklama yapmazken seçim çalışmaları kapsamında ziyaret ettiği öğretim üyelerine ayrımcılık yapmadan toparlayıcı, birleştirici bir rektör olacağının sözünü verdiği öğrenildi. Prof. Dr. Söylet'in ismi üniversite çevresinde rektörlük için en güçlü adaylardan biri olarak geçiyor. Prof. Dr. Söylet, akademisyenliğinin yanı sıra yardımsever kimliğiyle de tanınıyor. Özellikle sokaklarda yaşayan kimsesiz çocuklar, yaşlılar ve bakıma muhtaç kişilere barınma, korunma, sağlık, eğitim ve tedavi hizmeti veren Sıcak Yuva Vakfı'nın başkanlığını yürütüyor.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*