İÜ'de yasak karşıtı eylem

İÜ'de yasak karşıtı eylem.18540
  • Giriş : 06.03.2008 / 14:50:00

İstanbul Üniversitesinde (İÜ) öğrenim gören bir grup başörtülü kız öğrenci, anayasa değişikliğine rağmen okula girmelerine izin verilmediği gerekçesiyle basın açıklaması yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İÜ Beyazıt Yerleşkesi önünde toplanan ve üzerlerine ''Başörtüsü onurumuzdur koruyacağız'' yazılı tişörtler giyerek destek veren erkek öğrenciler ile başörtülü kız öğrenciler, pankart açarak çeşitli sloganlar attı.

Grup adına bir basın açıklaması yapan Anadolu Gençlik Derneği İÜ Komisyonu sorumlusu Talha Özcan, üniversitelerde uzun zamandır ''keyfi şekilde uygulanan baş açma mecburiyeti uygulaması''na hukuki düzenlemelerle son verildiğini, ancak buna rağmen aynı yasağın devam ettiğini söyledi.

Başörtülü öğrencileri okula almamanın, TCK'ya göre eğitim hakkının engellenmesi olduğu için suç oluşturduğunu savunan Özcan, görevlilerin ''görevi kötüye kullanmak'' suçunu işlediklerini bildirdi.

Bu konuda herkesi üzerine düşen görevi yapmaya çağıran Özcan, ''başörtüsünün kamunun her alanında özgür olması gerektiğini'' de savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious