İÜ'den Erdoğan'a 'Fahrî Doktora' ünvanı

İÜ'den Erdoğan'a 'Fahrî Doktora' ünvanı.17000
  • Giriş : 03.07.2009 / 11:59:00

Yıllardır Türkiye'de türban yasağının simgesi olarak bilinen İstanbul Üniversitesi Başbakan Tayyip Erdoğan'a fahri doktora veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İÜ'nün hükümetle yıldızı barışmayan son rektörü Mesut Parlak'ın 19 Ocak'ta yaş haddinden emekli olmasının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Yunus Söylet'i rektör olarak atamıştı. Söylet devir teslim töreninde Parlak'ı “Sizi buradan sağlıkla, onurla gönderdiğimiz için Allah`a çok şükrediyorum” diyerek uğurlamıştı. Söylet'in önemli icraatlarından biri Erdoğan'a 'fahri doktora' verme kararı oldu

Tören bugün düzenleniyor

İÜ bugün Medeniyetler İttifakı Projesi'ne sağladıkları destek ve katkılardan ötürü Başbakan Tayyip Erdoğan ile İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'ya fahri doktora ünvanı verecek. Erdoğan, bugün saat 14.30'da İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenecek törene katılarak fahri doktora unvanını alarak cüppe ve kep giyecek. İspanya Başbakanı Zapatero ise törene katılamayacağı için fahri doktorayı İspanya Büyükelçisi Joan Clos alacak.

Rektörle beraber bakış açısı da değişti

Erdoğan'ın eski aile doktoru olan Söylet, 'Türbana özgürlük bildirisi'nin de mimarlarından biri. Mesut Parlak, “Giyim kuşamdan davranışlara kadar uzanan bir çizgi üzerinde geçmişe ilişkin bir özlem ona bir tür dönüş arzusu görmek hiç de zor değildir. Özellikle din kisvesi altında masum istekler olarak ve bir özgürlük talebi gibi gösterilmek istenilen şey aslında geçmişin bir model olarak görülmesi ve istenilmesidir” demişti. Parlak, böyle bir modelin önündeki engel olarak da laikliğin görüldüğünü söylemişti. İÜ'nün eski rektörlerinden Prof. Kemal Alemdaroğlu da türban yasağının ateşli savunucularındandı. Ergenekon davasının sanıklarından olan Alemdaroğlu, 'üniversiteye türbanı sokmadığı için darbeci ilan edilerek Ergenekon davasında yargılandığını' ileri sürmüştü.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*