İyi ki kanunen yasaklılar

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Türkiye'de kumarhane açmak yasak ama ortalık kumarhanedan geçilmiyor. Sadece İstanbul'da neredeyse günde bir kumarhane yeri basıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul polisinin baskınlarında, çoğu gizli kameralarla gözetlenen bine yakın kumarhane ortaya çıkarıldı. Buralarda 40 rulet masası, 25 blackjack masası ele geçirildi, 3 bin 800 kişi yakalandı. Ama serbest bırakıldı.

PARANIN BİNDE BİRİ
Üç yılda bu kumar masalarında yakalanan toplam para 143 bin YTL, 19 bin dolar, 5 bin Euro oldu. Polis yetkilileri oyunlar markayla oynandığı için, ele geçen bu miktarın kumarda dönen gerçek paranın binde biri olduğuna dikkat çekti.

HAPİS YATAN YOK
Bu kadar baskına karşılık, bugüne kadar kumarhane dosyasından bir gün bile hapis yatan olmadı. Verilen para cezası 100 YTL ile sınırlı. Ele geçen kumar makineleri sahiplerine yediemin olarak teslim edildiği için yeniden kullanılıyor.

DALMAZ CENTER 6 KEZ BASILDI
Etiler'deki Dalmaz Center'ı bir yıl içinde polis altı kez bastı. Baskında merkezin içi böyleydi ama yöneticileri kendilerini "Kumar masaları satış içindi. Gelenler de almak için bakıyordu" diye savundu. Şirketin kumar aleti üretim izni aldığı ortaya çıktı.

Yasak ama ortalık kumarhane kaynıyor

İstanbul'da bir çoğu özel müşterilere hizmet veren bine yakın kumarhane ortaya çıkarıldı. Buralarda 40 rulet masası, 25 blackjack masası ele geçirildi, 3 bin 800 kişi gözaltına alındı.

Kumarhanelerin kapılarına kilit vurulalı yaklaşık 10 yıl oldu. Ancak, önce Kıbrıs'a gitmeyi tercih eden kumar tutkunları zamanla kendilerine İstanbul'un lüks semtlerini mesken tuttu. Önce bodrum katlarda oynanan kumar, geçen süre içerisinde villalar, rezidanslar ile yatlara taşındı.

10 Yıldır Yasaklı
Dalmaz Center'da Kurtlar Vadisi dizisinin kumar sahnelerinin çekilmesi, gözleri 'kumarhane' gerçeğine çevirdi. Bu görüntülerin yayınlanmasının ardından Dalmaz Center tam 6 kez polis tarafından basıldı. Ancak, her seferinde gözaltına alınanlar serbest bırakılıp, ele geçirilen kumar aletleri geri verildi. Daha önce Darüşşafaka Sosyal Tesisleri'nin tele-kumarhaneye çevrildiği ortaya çıkmıştı. Darüşşafaka'daki kumarhaneye kumar tutkusuyla bilinen sanatçıların gittiği öne sürülmüştü. Operasyon sırasında gizli kumarhanede bulunduğu öğrenilen eski Futbol hakemlerinden Özcan Oal kaçmak isterken ikinci kattan düşerek ayağını kırmıştı. Yine Levent'de İstanbul'un en önemli lüks rezidanslarındanki Metro City Alışveriş Merkezi'nin 27'inci katında da gizli bir kumarhane ortaya çıkartılmıştı. Yapılan operasyonda hakem Oal yine yakalanmıştı. Oysa 11 Şubat 1998'de 4266 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu'nda yapılan değişiklikle kumarhanelerin kapılarına kilit vuruldu. İstanbul Polisi son 3 yılda düzenlediği operasyonlarda tam 871 kumarhaneyi ortaya çıkarttı. 3 bin 800 kişi gözaltına alındı. Ancak tamamı serbest bırakıldı. 2004'te İstanbul'da ortaya çıkartılan kumarhane sayısı 455. Bu rakam 2005 yılında biraz azalarak 237'ye düştü. 2006 yılında ise ortaya çıkartılan kumarhane sayısı 199 oldu. 2004 yılında kumar oynatan ve oynayan 2 bin 722 kişi, 2005 yılında 885 kişi, 2006 yılında ise 923 kişi gözaltına alındı. Operasyonlarda 2004 yılında 100 bin YTL, 9 bin dolar ve 3 bin Euro, 2005 yılında 40 bin YTL, 3 bin dolar ve bin Euro, 2006 yılında ise, 3 bin 30 bin YTL, 7 bin dolar ve 500 Euro ele geçirildi.

Lüks Semtler Gözde
Son 3 yıl içinde polis tam 40 rulet masasına el koydu. 25 adet blackjack masası çok sayıda kağıt ve kumar malzemesi ele geçirildi. 8'i dizüstü olmak üzere 45 adet bilgisayarın bulunması ise sanal alemde kumara kanıt oldu. Kumarhaneler için İstanbul'un merkezi ve lüks semtleri tercih ediliyor. İlk 3 sırayı ise Beşiktaş, Kadıköy ve Şişli alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious