İyi ki kart var

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Soluk aldığımız kredi kartıyla Avrupa'da 3. olduk

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yıllık ücret tartışması sürerken yapılan araştırmalar kredi kartının dar gelirlinin en büyük maddi destekçisi olduğunu ortaya koydu. Kredi kartı sayısı ve yapılan harcama ile ise de Avrupa kart liginde yükselişimizi sürdürüp üçüncü sıraya oturduk. Bankalar Arası Kart Merkezi(BKM), 2006'da 1.27 milyarı aşkın alışveriş işlemiyle 98.8 milyar YTL alışveriş cirosu gerçekleştiren Türkiye'nin, 32.4 milyon adet kredi kartıyla Avrupa'da üçüncü sırada yer aldığını bildirdi.


Araştırmaya göre, kredi kartları 2006 yıl sonu itibariyle, bir önceki yıla göre yüzde 8 artarak 32.4 milyona ulaştı. Avrupa sıralamasında kart adedi ile üçüncü sırada olan Türkiye, son derece önemli bir kart pazarı haline geldi. Kartlarda, yaklaşık 60 milyon nakit avans işlemi ile de 9.6 milyar YTL'lik nakit avans cirosuna ulaşıldı.

CİROLAR
Avrupa değerleri ile karşılaştırıldığında, yıllık kredi kartlı ciro ile beşinci sırada yer alan Türkiye, bu ölçüte göre de Avrupa'nın gelişen pazarlarından biri oldu. Bir önceki yıla göre, banka kartı ile yapılan alışveriş işlemlerinin oranı yüzde 48 artarken, alışveriş işlem ciroları yüzde 69 arttı. Kart sahbi vatandaşlar ise, kartın bütçelerinin kurtarıcısı olduğunu, zor anlarda imdatlarına yetiştiğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious