İyi ki Türkan Şoray değilim!

İyi ki Türkan Şoray değilim! .11605
  • Giriş : 09.09.2007 / 22:19:00

Şerif Sezer, Asmalı Konak, Çemberimde Gül Oya, Yersiz Yurtsuz dizileri, Mustafa Hakkında Her Şey ile Babam ve Oğlum filmlerindeki rolleriyle seyircinin gönlünde taht kurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rol aldığı iki film 12 Eylül döneminde yasaklılar kervanına katıldı. Şansı ise ünlü yönetmen Çağan Irmak ile döndü... Irmak’ın “divam” dediği ve “Ulak” filminde rol verdiği Sezer, “şöhret” kelimesini sevmiyor. Sokakta rahatça yürümek istediğini söyleyen Sezer, Türkan Şoray kadar tanınmadığı için de kendini şanslı hissediyor.

Aslında tam Türk filmlerine konu olacak bir yaşam öyküsü Şerif Sezer’inki. Zira çocukluktan bu yana iki kavramla başı belada. Şans ve şanssızlık... Şerif Sezer’in anne ve babası küçük yaşta ayrılınca o babasıyla Mudanya’da kalır. İlkokulu bitirince de babası okumasına izin vermez. 14 yaşında annesinin yanına Ankara’ya kaçan Sezer’in hayatı ortaokuldayken eline geçen “Anne Frank’ın Hatıra Defteri” tiyatro oyununun davetiyesiyle değişir. Kendine oyuncu olacağı sözünü veren Sezer konservatuvardan mezun olur. Sonrası mı? İki kez aşık olur, iki kez evlenir ve iki kez tiyatrodan uzak kalır. “Bir Günün Hikayesi”ni çekmeye hazırlanan Sinan Çetin, Sezer’i sinema filminde oynaması için ikna eder. İşte hayatının şans ve şanssızlıkla kesişmesi o filmden sonra başlar... Film bittiğinde 12 Eylül darbesi olur... Şerif Gören “Yol” için Sezer’i Isparta Cezaevi’nde yatan Yılmaz Güney’e önerir. Film çekilir ama şanssızlık bu ya yayınlanması yasaklanır. Öyle ki film Cannes’da sürpriz film olarak yarışıp Altın Palmiye’yi kazandığında başrol oyuncusu Sezer kendi filmini izlememiştir bile. Ardından “Hakkari’de Bir Mevsim” filmi gelir. O da çok ödül almasına rağmen yıllar sonra Türkiye’de gösterilir.

Ancak Şerif Sezer’i ekranlarla tanıştıran isim Çağan Irmak olur. Zira “Asmalı Konak”ta Hacer, “Mustafa Hakkında Her Şey”de Mukadder, “Çemberim’de Gül Oya”da Sultan olarak öylesine sevildi ki, “Babam ve Oğlum”daki Küs Teyze rolüyle oyunculukta zirveye çıktı. Zira bu rolle tam 10 ödül aldı. Şimdilerde ise geçen sezon yayına başlayan Yersiz Yurtsuz dizisinde rol alıyor.

Önce Yersiz Yurtsuz’la başlayalım. Nasıl gidiyor dizi?
Benim 3 yıl önce oynayacağımı öğrendiğim ve sırf bu dizi için pek çok rolü geri çevirdiğim bir proje. Biraz geç çekilmeye başlandı ama çok harika bir hikâye. Ben orada Emrullah rolünde olan Ferdi Tayfur’un eşi Meryem’i oynuyorum. Bizim dizimiz kesinlikle bir töre dizisi değil. Hatta töre karşıtıyız. Dizide kızımız bakire çıkmayınca töre cinayetine karar veriliyor ama Emrullah ve Meryem göle boğulması için atılan kızlarını bir dalgıç tutarak kurtarıyor. Bir babanın töreye karşı kızını savunmasını anlatıyoruz. Biz aslında namus kavramını irdeliyoruz.

Bekâret konusuna bakışınız nasıl?
Büyük kentlerde ve belli çevrelerde aşıldı ama Anadolu’da halen mevcut bir tabu. Her gün gazetelerin 3’üncü sayfalarında o kadar çok şey okuyoruz ki... Namus erkekler için o kadar önemli ki, her şeyi erkekler belirliyor.

Ulak bir milat olacak

Çağan Irmak’ın Ulak filmi Sinema Destek Kurulu’ndan aldığı 475 bin YTL’lik destekle tartışmaların odağına oturdu...
Çağan kurulun önüne öyle bir senaryo koymuş ki, tabii ki desteği verecekler. Bu kadar iyi bir işi koyan herkes alırdı. Ayrıca nasıl “Umut” Yılmaz Güney’le birlikte bir milat ise Ulak da Türk sinemasında öyle bir milat olacak. Büyük bütçeli bir iş ama olay sadece para değil Çağan Irmak faktörü var.

Çağan Irmak size “divam” diyor. Peki siz ona ne diyorsunuz?
Ben Türk sinema tarihine geçmiş filmlerde oynadım ama sonuçta çok halka ulaşmamış işlerdi. Ama Çağan’la tanıştıktan sonra benim için başka bir sayfa açıldı. Çok seyredilen ve kaliteli işlerde onunla birlikte oldum. Çağan Irmak da benim miladım oldu.

Neler değişti hayatınızda?
Artık birçok insan tarafından tanınıyorum. Alışverişimi kendim yapıyorum. Pazara gidiyorum ve esnafla konuşuyorum. Onlar 20 senedir tanıdığım insanlar olduğu için rahatsız etmiyor. Bazen tedirgin edici bakışlar ve “Biz sizi nerden tanıyoruz?” diye yanıma gelip uzun uzun konuşanlar oluyor. Bunlar beni geriyor. İyi ki Türkan Şoray değilim. Düşünsenize o bunların hiçbirini yapamıyordur.

Nedir sizin oyunculukta sırrınız?
Nasıl göründüğüme takılırsam oynayamam. Köylü bir kadını oynuyorsam o kıyafetleri giydiğim anda bitiyorum. Kendime “Sen orada Şerif Sezer değilsin” diyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious