"İyi ki varsın Fenerbahçe"

  • Giriş : 17.01.2009 / 14:56:00

Ezeli rekabette tarihi bir anın, derbideki 100. yılın kutlandığı bugün Galatasaray kulübü tarihi bir jest yaptı ve resmi internet sitesinde bir açıklama yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Galatasaray'ın derbideki 100. yılı kutlayan açıklaması, "İyi ki Varsın Ezeli Rakibimiz Fenerbahçe, Ebedi Dostumuz Fenerbahçe!" ifadeleriyle son buldu.
Türk sporunun iki devi, iki ezeli rakip derbideki 100. yıllarını kutluyor. Bundan tam 100 yıl önce, yani 17 Ocak 1909 tarihinde şimdiki Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın bulunduğu ve "Papazın Çayırı" olarak adlandırılan yerde iki rakip karşılaşmış ve maçı sarı-kırmızılılar 2-0 kazanmıştı. O gün sahada mücadele eden her iki takım futbolcuları, milyonlarca insanın heyecanla izlediği dünyanın sayılı derbilerinden birinin başlatıcısı olduğunu biliyorlar mıydı acaba? Kimbilir... ama bu maçın tarihi bir önemi olduğu gerçek.

İşte bu tarihi günde, Galatatasaray tarihi bir adım attı. Fair play açısından Türk spor tarihine geçecek bir açıklamayı resmi internet sitesinden yayınlayan Galatasaray Spor Kulübü, "İyi ki Varsın Ezeli Rakibimiz Fenerbahçe, Ebedi Dostumuz Fenerbahçe!" ifadelerini kullandı.

Sporx.com olarak tüm spor camiasını mutlu eden bu açıklamayı ayakta alkışlıyor ve bu zeytin dalına Fenerbahçe'nin de karşılık vermesini, bu dostluk hamlesinin daha da büyümesini diliyoruz. (Ekleme: Fenerbahçe de öğlen saatlerinde özel bir mesaj yayınladı)

İşte Galatasaray Spor Kulübü'nün resmi internet sitesinde yer alan açıklamanın tam metni:

***

REKABETİN 100 YILI

"Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki ilk maç, bundan 100 yıl önce oynandı.

17 Ocak 1909 tarihinde Union Club sahasında oynanan ve Emin Bülend'in attığı gollerle Galatasaray'ın 2-0'lık galibiyetiyle biten bu maça ait olduğu kesinleşen tek fotoğrafı yayınlıyoruz. Bu fotoğraf kurucumuz Ali Sami Yen'in kişisel Fotoğraf Albümü'nde bulundu ve ilk kez geçtiğimiz ay satışa çıkan 'Yüzyılın Öyküsü: Galatasaray Tarihi' kitabında yayınlandı. Türk Futbol tarihinin akışını belirleyen bu ezeli rekabetin ve ebedi dostluğun 100. yılı şerefine bu fotoğrafı gururla yayınlarken 'İyi ki Varsın Ezeli Rakibimiz Fenerbahçe, Ebedi Dostumuz Fenerbahçe!' diyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*