İyi niyetimizi gösterdik sıra İngiltere'de

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

İran, İngiltere hükümetinden, esir İngiliz askerlerini serbest bırakmasına iyi niyetle karşılık vermesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran'ın Londra Büyükelçisi Resul Movahedian, Financial Times gazetesine verdiği demeçte ''Biz kendi payımıza düşeni yaptık. Olumlu yolda devam edebilmek için şimdi sıra İngiliz hükümetinde'' dedi.

İngiliz askerlerinin serbest bırakılmasının başka bir davayla ilişkisinin bulunmadığını belirten Movahedian, ''Ancak eğer İngilizler yardımcı olmak ister ve nüfuzlarını kullanırlarsa bunu memnuniyetle karşılarız... Biz genelde bölgedeki gerilimi azaltacak her adımı memnuniyetle karşılarız'' dedi.

''Tahran'ın İngiliz askerlerini serbest bırakma kararının meyvelerini toplamanın İran ve dünyadaki büyük güçler için ortak bir görev olduğunu'' belirten Movahedian, BM'nin daimi üyeleri olan ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in, İran'ın yararlı amaçlar için uranyum zenginleştirme hakkını tanımalarını memnuniyetle karşılayacaklarını vurguladı. Movahedian, ''Bu İran için başlıca meseledir ve bunun Batılı ülkelerle gelecekteki ilişkilerimiz için yeni bir temel oluşturmasına yardımcı olacağı kanaatindeyim'' dedi.

Movahedian, şunları kaydetti:

''İngiliz halkının İngiliz askerlerinin serbest bırakılmasından duydukları mutluluğu paylaşıyoruz ve ben İngiliz hükümetinin, İran ile akla uygun iletişim hatlarının oluşturulması konusundaki istekliliğini teyit etmesi için doğru zamanın geldiğine inanıyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious