'İyiki tahliye kararı almışız'

  • Giriş : 24.02.2006 / 00:00:00

Bursa'da dün saat 15.40 sıralarında çöken 2 apartmanın 15 Şubat'ta meydana gelen heyelanın ardından tahliye edilmesi, muhtemel can kaybını önledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tahliye kararının belki de 200 kişinin ölmesini engellediğini söyleyen Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, 15 Şubat'ta bölgede meydana gelen heyelandan sonra, kolonlarının zarar görmesi nedeniyle, çöken binanın yanı sıra heyelan bölgesinin üstünde kalan binaların da boşaltıldığını kaydetti.

Çöken 2 binada 32 daire ile zemin ve asma katlarında iş yerleri bulunduğunu anlatan Başkan Altepe; "İyiki bu binaları tahliye ettirmişiz. Eğer tahliye kararı almasaydık, en az 200 kişi enkazın altında kalacaktı. Hepimize çok büyük geçmiş olsun. Tahliye kararı olmasaydı çok büyük felaket olacaktı. Bursa'nın en gözde binaları olarak bilinen bu binaların çökmesi yapımındaki ihmali de ortaya çıkarmıştır. Heyelan bölgesinin üstünde kalan Baro Evleri ile Tezcan Apartmanı'nın altındaki toprak kaymış durumda. Enkaz hemen temizlenebilir fakat yamacı tuttuğu için ilk önce Baro Evleri ile Tezcan Apartmanı'nı yıkacağız. Duvarların da bir ömrü var ki bu duvarların hem tekniği uygun değil hem de yapımında kalitesiz beton kullanılmış. Mesela yıkılan binanın doğu tarafındaki binanın balkonlarına istinat duvarı değiyor ve her an yıkılabilir. Bu bölgede bu şekilde bir çok duvar bulunuyor. İstinat duvarlarının tamamını elden geçireceğiz.'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious