İyiliği kopyala, hayata yapıştır!

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

Bir grup genç, hayvan barınağındaki sokak köpeklerinin kulübelerini temizlerken diğer bir grup kimsesizler yurdunda çocukların ödevlerine yardım ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir başka grup da sokak çocuklarına İngilizce kursu veriyor...

Genellikle bu tür haberler Amerika’dan gelir. Hakimler, hapse göndermek istemedikleri kişileri cezalarını çekmeleri için kamu yararına faaliyet gösteren kuruluşlarda çalışmaya mahkum ediyor. Bu sefer durum farklı. Bizim gençler, ceza çekmeye değil sosyal sorumluluk projesinin parçası olmak üzere yola koyulmuş. Grafik tasarım dünyasına ilgi duyanların yakından takip ettiği Photoshop Magazin dergisi, son sayısında kamu yararına bir haftasonu gönüllü çalışanları, bir yıl ücretsiz abone yapacağını duyurunca; gençler sinema yerine hayvan barınağının ve çocuk yurdunun yolunu tuttu. Üzerlerinin kirlenmesine aldırmadan barınağı temizleyip, hayvanlara mama dağıtıp aşı olmalarına yardımcı oldular. Birçoğu derginin vaat ettiği abonelik talebinde bile bulunmadan iyilik yapmanın mutluluğuyla evine döndü. 30 bin kişinin üye olduğu Photoshop Magazin’in popülerliğini kullanarak gençleri iyi ve güzel kampanyalara yönlendirmeyi başaran editör Ali Şener, projesini ekranlara taşıdı. TRT1’de cumartesi günleri yayınlanan Bilişim Rüzgarı programıyla birlikte televole kültüründen kurtulmak için bilgi toplumu odaklı tasarım yarışmaları düzenliyor. Şener’in ticari kaygı gütmeyen projeleri sınır ötesinde de ilgi uyandırdı. Kızlı erkekli bir grup genç, hayvan barınağındaki sokak köpeklerinin kulübelerini temizlerken diğer bir grup, kimsesiz çocuklar yurdunda şefkat dağıtıyor. Bir başka grup sokak çocuklarıyla ilgileniyor. Gençleri alışveriş merkezlerinden, internet kafelerden çıkartıp sosyal sorumluluk projelerinde çalışmaya yönlendirme fikrini, Photoshop Magazin dergisinin editörü Ali Şener ortaya attı. Her şey derginin son sayısında yer alan minik bir duyuruyla başladı. Van’dan Edirne’ye kadar 30 bin kişinin üye olduğu dergi, daha önce birbirlerini tanımayan gençleri tek bir amaca yönlendirdi.

Tamamen toplum için bir şeyler yapma gayretiyle yola çıkan Şener, ilk önce Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı’nın kapısını çalarak ilginç bir promosyon anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre, bir hafta sonu barınağa gelip gönüllü olarak çalışan herkes Photoshop Magazin dergisine 1 yıllığına ücretsiz abone yapılacak. Haberi duyan tasarımcı gençler, bugünlerde sosyal sorumluluk bilinciyle barınaklara koşuyor. Barınak yöneticileri bu gençlere mama dağıtmak, minik yavruların pislettiği bezleri yıkamak gibi görevler veriyor. Gençler hem abonelik kazanıyor hem de yaşadıkları deneyimleri çevrelerine aktararak daha geniş bir kitlenin sokak hayvanları konusunda bilinçlenmesini sağlıyor. Birçok genç, barınakta çalıştığını dergiye bildirmeyip abonelik talebinde bile bulunmamış. Editör Şener, “Zaten biz de bu çalışmayı Photoshop Magazin dergisini hayvan dostlarına hediye etmek, hayvan barınaklarını gündemde tutmak için planladık.” diyor.

Kimsesiz Çocuklara İngilizce

Şener’in projesi hayvan barınaklarıyla sınırlı kalmamış. Yetkililerle görüşüp Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu yurtlarını da projeye dahil etmiş. Şener, “Birkaç tane kız arkadaş İngilizce dersi için gitti. Orada çocuklarla ilgileniyorlar, banyo yapmalarına yardım ediyorlar. Herkesin elinden ne gelirse yapıyor. Orada o kadar çok ihtiyaç var ki… Minik minik işler veriyorlar. Çocuklarla oyun oynamak bile iş. Ciddi şekilde insan gücüne ihtiyaçları var.” diyor. Siz de bir hafta sonunuzu bu yurtlarda çalışarak geçirirseniz Photoshop Magazin dergisi bir yıl ücretsiz evinize gelecek. Yakında sokak çocuklarını koruma dernekleri de proje içinde yer alacak. Photoshopçu gençler hangi kurumlara ne şekilde yardımcı olunabileceği konusunda planlar hazırlıyor. Hayatın aksayan yönlerini bir anlamda photoshopla düzeltiyorlar! Şener, kamu yararına projesi olanların fikirlerini kendileriyle paylaşmalarını rica ediyor.

Photoshopun popülaritesini kullanarak 30 bin kişiyi güzel vazifelerle bir yerlere yönlendirmeye çalışan Şener, sosyal sorumluluk projesini ekranlara taşıdı. TRT 1’de yayınlanan Bilişim Rüzgarı programıyla birlikte televole kültüründen kurtulmak amacıyla “Hedef Bilgi Toplumu Afiş Tasarım Yarışması” düzenledi. Sosyal sorumluluk duyan grafik tasarımcılarla oluşturulan eserlerle küresel anlamda bilgi toplumu olma yolundaki çalışmalara ülkemiz genelinde bilinçlendirme kampanyalarında kullanılabilecek afişler üretilmesi amaçlanıyor. Daha önceden TRT 2’de yayınlanan yarışma yoğun ilgi görünce TRT 1’e alınmış. Cumartesi günleri saat 14.30’da yayınlanan program TRT sayesinde Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar ulaşıyor. Photoshop Magazin dergisinin sitesinden de online yapılan yarışmalara yakında HP, Microsoft gibi bilişim sektörünün büyük firmaları da katılacak. Bilgi toplumu odaklı yarışmalarda en iyi eseri ortaya çıkaran yarışmacıya oturma odası grubu hediye ediliyor. Diğer yarışmacılar da eli boş gönderilmiyor...

Projenizi Peçeteye yazabilirsiniz

Ali Şener’in projeleri, Avrupa’nın en büyük kuşe kâğıt üreticisi Sappi’nin dikkatini çekmiş. Onlar da böyle projeler için 50-100 bin Euro bütçeli bir proje hazırlamışlar. Projelerini Türkiye’de de duyurmak istemişler; ama katılım olmamış. Sonunda Şener’in kapısını çalıp görüşmüşler. Sappi’nin iki şartı var. Birincisi, proje kesinlikle ticari bir amaç gözetmemeli. İkinci şart, proje kesinlikle bir kâğıt üzerinde kalemle anlatılarak sunulacak. Bu kâğıt kuşe olabilir, not defterinden yırtılan bir sayfa hatta bir peçete bile olabilir. Sappi kâğıt üreticisi olduğu için ve kâğıt üzerine yazılı, basılı çalışmalara verdiği prestijli ödüllerle tanındığı için projeyi mutlaka kâğıt üzerinde istiyor. Daha sonra proje inceleniyor, eğer yararlı bulurlarsa parayı veriyorlar.

Avrupa, Kuzey Amerika ve Afrika pazarlarında lider konumda bulunan Sappi, üç kıtada sekiz ülkede üretim yapıyor. Yılda 3,7 milyon ton kuşe baskı kâğıdı üretiyor.

Güney Afrika’da yarım milyon hektardan fazla ormanlık alanı yöneten Sappi, kuşe kâğıdın yanı sıra temizlik kâğıdı, kuşe grafik, ticari kâğıt, özel amaçlı kâğıt, gazete ve kraft paket kâğıdı ile döküm ayrımlı kâğıt üretimi de yapıyor. 1992 yılından bu yana Avrupa’da yılın basımevi ödülü veren Sappi’nin bu değerlendirmesi, matbaacılık sektörünün Oscarları olarak adlandırılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious