İzair'in Balıkesir-Ankara seferleri başladı

İzair'in Balıkesir-Ankara seferleri başladı.7969
  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

İzmir Hava Yolları (İzair), Balıkesir-Ankara arasında uçak seferlerine başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzair'e ait 853 sefer sayılı uçağın hareketinden önce düzenlenen törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ilk seferini yapacak Balıkesir-Ankara uçuşu ile uçuş yapılan havaalanı sayısının 39'a çıktığını söyledi.

Bakanlığın 2003 yılında başlattığı “Sivil Havacılık ve Bölgesel Uçuşlar Projesi”nin meyvelerini vermeye başladığına dikkati çeken Yıldırım, ülkenin her köşesine, sadece İstanbul-Ankara'da değil, 6 değişik merkezden, kuzeyden güneye, batıdan doğuya uçuşlar yapılmaya başlandığını kaydetti.

Projenin gündeme geldiğinde “büyük bir hayal” olarak nitelendirildiğini aktaran Yıldırım, bugün başarılarını görenlerin kendilerini kutladığını ifade etti. Yıldırım, şunları söyledi:

“En fazla mutluluğu biz ve halkımız duyuyoruz. Çünkü herkes uçabiliyor. Hava yolu yolculuğu, imtiyazlı, üst gelir gruplarının kullandığı yolculuk şekli olmaktan çıktı. Artık ben daha iyi anlaşılsın diye (Heybesini, torbasını, selesini, filesini alan tüm vatandaşlarımız uçabiliyor) diyorum. Önceden uçağa binince herkes birbirini tanırdı, akraba gibi olmuştu. Çünkü aynı isimler uçuyordu. Bugün her kesimden insanlar uçakla seyahat edebiliyor. Bizim de istediğimiz buydu. Rakamlar da bunu doğruluyor.”

2006'DA YOLCU SAYISI 62 MİLYONA YAKLAŞTI

2003 yılında 150 uçak varken, bugün sadece yolcu için 260 uçağın, toplamda 840 hava aracının bulunduğunu, 2003 yılında 33 milyon yolcunun iç ve dış hatlardan uçtuğunu belirten Yıldırım, 2006'da bu rakamın 62 milyona yaklaştığını vurguladı.

Uluslararası tahminlere göre 2015 yılında Türkiye'nin iç ve dış hatlardan taşıyacağı yolcu sayısının 55 milyona ulaşacağının öngörüldüğüne dikkati çeken Yıldırım, “Biz bunu 10 yıl önce yakaladık. Atıl meydanlar açıldı, hiç sefer yapılmayan meydanlar teker teker kullanılmaya başladı. Bu projeye en büyük desteği hava yolu şirketleri yatırım yaparak verdi. Her şeyden önce insanımızın bu projeye sahip çıkmasını istiyoruz” dedi.

Yıldırım, büyük fedakarlıklarla yapılan bu uçuşlara Balıkesirlilerin sahip çıkmalarını istediklerini ve uçuşların devamının buna bağlı olduğunu ifade etti.

İzair Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da ilk uçak seferlerine “Uç Türkiye Uç” sloganıyla 26 Haziran 2006 tarihinde başladıklarını, kısa zaman sonra Avrupa ülkelerine de uçmayı istediklerini belirtti. Balıkesir Belediye Başkanı Sabri Uğur ise uzun zamandır yapılan çalışmalar sonucunda ilk Ankara seferini yapacaklarını söyledi.

Bundan sonrasının Balıkesirlilere bağlı olduğunu dile getiren Uğur, Balıkesirlilerin göstereceği ilgiye bağlı olarak uçak seferlerinin devam edebileceğini anlattı.

Törenin ardından Balıkesir-Ankara arasında gerçekleştirilen ilk uçak yolculuğuna Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, Balıkesir Belediye Başkanı Sabri Uğur, İzair Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Balıkesir Milletvekilleri Edip Uğur, İsmail Özgün, Turhan Çömez, Ali Aydınlıoğlu, Ali Kemal Deveciler ile ilçe belediye başkanları, partililer ve iş adamları katıldı.

İZAİR BALIKESİR-ANKARA UÇUŞLARININ GÜN VE SAATLERİ

Bu arada, Balıkesir'den gerçekleştirilecek uçak seferlerinin saatleri şöyle:

Pazartesi günü: Saat 21.10'da İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan kalkacak uçak saat 21.50'de Balıkesir'de olacak.

Salı günü: Saat 07.25'te Balıkesir'den hareket eden uçak 08.35'de Ankara Esenboğa Havalimanı'nda olacak ve aynı gün 22.20'de Balıkesir'e dönüş yapacak.

Çarşamba günü: Saat 06.00'da Balıkesir'den hareket edecek uçak saat 06.40'da İzmir'e varacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious