İzair'in yüzde 20 hissesi Pegasus'un

  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

İzmirin ilk özel havayolu şirketi, İZair'in yüzde 20 hissesini, Pegasus Hava Yolları bünyesindeki Esas Holding A.Ş. aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İZair Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, bugün yapılan olağan genel kurul toplantısında üyelerin oybirliğiyle, alkışlar eşliğinde bu kararı verdiğini açıkladı.
İzmir'in ilk özel havayolu şirketi olma özelliği taşıyan, 3 uçağı ve 117 üyesiyle geçen yıl Pegasus ile ortaklık anlaşması imzalayarak ortak uçuşlar yapmaya başlayan İZair'ın yüzde 20 hissesi Pegasus'un oldu. Pegasus Hava Yolları'nın bünyesinde bulunduğu Esas Holding'in sermaye artırımına iştirak ederek ortak olduğu belirtildi. Pegasus'un, hisselerin yüzde 30'unu almak istediği, ancak İZair'in yüzde 20 ile sınırlandırdığı öğrenildi. Oluşacak yeni yönetimde İZair Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ın başkanlığının devam edeceği bildirilirken, 8 kişilik yönetimde üç kişinin yer alacağı belirtildi. İzmir Ticaret Odası'nda, bugün yapılan olağan genel kurul toplantısının ardından gazetecilere açıklama yapan İZair Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Pegasus Hava Yolları'nın İZair'in yüzde 20 hisse alma konusunun genel kurulda onaylandığını söyledi. 2007 programı ile ilgili olarak Pegasus ile stratejik ortaklık yapılması konusunun görüşüldüğünü ifade eden Demirtaş, “Karar oybirliğiyle, alkışlarla alındı'' dedi. Genel kurulda İzair'in sermayesini 22.5 milyon YTL'den 41 milyon YTL'ye çıkardıklarını kaydeden Demirtaş, “Bunun 8.2 milyon YTL'sini Esas Holding alacak'' diye konuştu. Demirtaş, “Pegasus'un yüzde 20 şirketten hisse alması konusu onaylandı. Bu çerçevede yönetim konusunda Pegasus'un profesyonel ekipleriyle birlikte yönetilmesi kararı alındı. Esas Holding'in yüzde 20 ortaklığı İzmir'e büyük bir kazanımdır. İzmir'in uçurulması konusunda Sabancı'nın katkısı çok önemlidir'' dedi.

İZAİR MARKASI KORUNACAK
Demirtaş, stratejik ortaklığın koşullarını da şöyle sıraladı:
“Esas Holding, İZair markasını ve İzmir Hava Yolları'nın İzmir merkezli olmasını, uçuş işletme lisansını korumayı taahhüt ediyor. Bu işbirliği modeli ile şirketin geliştirilerek büyütülmesi ve başarılı hale getirilmesi esas amaçtır. Bunun için şu adımlar izlenecek: Hemen mevcut maliyet yapısı iyileştirilecek. Orta ve uzun vadede network optimizasyonuna önem verilerek, yurtiçi ve yurtdışı hatlar oturtulacak. Talepteki artışa göre filo büyütülecek.''

İZMİR'E KATKI YAPACAK
Demirtaş, yüzde 20 hissenin önümüzdeki dönemde artıp artmayacağına ilişkin soruyu ise, “Şirketler, şirketler hukukuna göre yönetilir. Şirketlerin genel kurulları sermaye artırımı yaparsa, bu sermaye artırımında sermayedarların iştirakı gerekir. İşi, büyüyecek diye bir mantığa doğru götürmek yanlış. İzmir'in uçması önemlidir. İzmir'in uçurulmuş olması, İzmirlilerin havacılık sektöründeki şirketinin avantajı İZair'e verilmiştir. O nedenle Pegasus'un firması haline gelir ise zaten İzmir'i konuşamayız. İzmir, İzmirlilik devam edecek. Zaten protokolün maddesi o. Burada strartejik ortak olarak Pegasus, İzmir'e katkı yapacak'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious