İzdiham mecburi af getirdi

İzdiham mecburi af getirdi.19331
  • Giriş : 10.02.2009 / 09:03:00

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde cezaevlerindeki aşırı nüfusu azaltmak amacıyla onbinlerce mahkum serbest bırakılabilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aşırı nüfus yüzünden anayasal haklarının çiğnendiğini öne süren mahkumların toplu başvurusuna bakan üç yargıç, mahkumları haklı buldu.

Cezaevlerinde kapasitenin üzerinde mahkum bulundurulduğuna işaret eden yargıçlar, bu aşırı nüfus yüzünden mahkumlara yeterli hizmet sağlanamadığına dikkat çekti ve bunun da mahkumların anayasadan kaynaklanan haklarının çiğnenmesi anlamına geldiğine hükmetti.

Onbinlerce mahkumun serbest bırakılmasından geçecek gibi gözüken tek çözüme eyaletin hazırlanabilmesi için "ara karar" yayınladıklarını vurgulayan yargıçlar, teorik olarak 100 bin kişi bulunması gerekirken cezaevlerinde 170 bin kişi bulunduğunu hatırlattı.

Yargıçlar, hedefin cezaevlerinde "yüzde 125 ila 140 doluluk oranını" sağlamak olduğunu belirtti ve sistemi rahatlatmanın yolunun, mahkumları serbest bırakmaktan geçtiğinin görüldüğüne hükmetti.

Eyalet Adalet Bakanı Jerry Brown ise, üç federal yargıcın kararına tepki gösterdi ve bunu "müdahale" olarak nitelendirdi.

Brown, yazılı açıklamasında, "Federal adalet sisteminin Kaliforniya cezaevi sistemine müdahalesi anlamına gelen bu karar, kamu güvenliğinin gereklerini ve suç işleyenlerin serbest bırakılmasının yaratacağı tehditleri dikkate bile almayan kaba müdahaleden başka bir şey değil" ifadesini kullandı ve bakanlığının asıl görevinin, vatandaşların güvenliğini sağlamak olduğunu belirtti.

Brown, kesin karar açıklandıktan sonra Yüksek Mahkemeye temyize gideceklerini de açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*