Izdırabın resimleri...

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Bursa'da Gülay Özdemir isimli ebe, ızdırap ve sıkıntı çeken hastalarının hallerini resme aktardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hastaların ızdırap ve sıkınıtlarını paylaşabilmek için harekete geçen Bursa'nın Büyükorhan ilçesi Sarnıç köyü sağlık evinde görevli Gülay Özdemir isimli ebe, çareyi boşvakitlerinde hastalarının ızdırap ve sıkıntı dolu hallerini resme yansıtmakta buldu. Yaşlısından çocuğuna tüm hastalarının ızdırap ve sıkıntılarını kara kalemle resme aktaran Ebe Özdemir, böylelikle hem kendi duygularını hemde hastalarının çektiği ızdırap ve sıkıntıları resim diliyle insanlara aktardı.

Özdemir ebe, 2.5 yıl boyunca hastalarının ızdırap ve sıkıntılarından yola çıkarak hazırladığı resimleri düzenlediği bir sergi ile de gösterime sundu.

Barışmanço Kültür Merkezi'nde Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Yamalı tarafından açılan kara kalem resim sergisinde ebe Özdemir'in 7 yıllık görevi süresince tedavi ettiği hastaların çektiği ızdırap ve sıkıntılarını anlatan 50 resim bulunuyor. Sergi bir hafta süreyle açık kalacak.

2. resim sergisi açan Ebe Gülay Özdemir, amacının açı çeken insanları resme aktararak onların bu durumuna ortak olmak olduğunu söyledi.


Mesleği sırasında büyüğünden küçüğüne acı çeken binlerce insanla karşılaştığını dile getiren Özdemir, "Aslında hastalığı sırasında açı ve ızdırap çeken insanların durumlarını resim yoluyla herkese anlatmak. Belkide kendimce onların dertlerine ortak olmak. Zaten acı çeken insanları ifade etmek benim mesleğimi bir parçası. İnşaallah bu alandaki çalışmalarımı devam ettireceğim" diye konuştu.

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Yamalı'da, bir sağlık personelinin böyle anlamlı bir işe girişmesinin kendilerini duygulandırdığını belirterek Özdemir ve onun gibilerinin başarılarının devamını diledi.

Dr. Yamalı, " Bu tür personelimize bizde elimizden gelen desteği her zaman vereceğiz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious