İzinsiz çeken yandı

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

İzinsiz fotoğraf yayınlayan gazeteci tazminat ödeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diş hekimi muayenehanesinde gaspçıların saldırısına uğrayan bir kadın, kendisini polis olarak tanıtarak evine giden ve eşiyle çocuklarının fotoğraflarını çekip izinsiz yayınlayan Yeni Asır Gazetesi muhabiri aleyhine manevi tazminat davası açtı.

Gaspa uğrayan kadın, ikazlarına rağmen fotoğrafların haberde kullanılması nedeniyle eşi ve çocuklarının olumsuz etkilendikleri iddiasıyla tazminat istedi.

İzmir 8. Asliye Hukuk Mahkemesi, “fotoğrafların aileyi küçük düşürücü, farklı şekilde tanıtıcı ve kötüleyici olmadığını, bu nedenle izinsiz yayınlanmasında kişilik haklarına saldırı bulunmadığı” gerekçesiyle davayı reddetti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 4. Hukuk Dairesine geldi.

Daire, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Dairenin kararında, davacıların aile fotoğraflarının izinsiz kullanılmasında kişilik haklarına hukuka aykırı saldırı olduğunun kabul edilmesi ve manevi tazminata hükmedilmesi gerektiğine işaret edildi.

Kararda, kişinin fotoğrafı üzerindeki hakkının şahsiyet haklarından olduğu, ona karşı yapılan her çeşit saldırının önlenmesini isteyebileceği vurgulandı.

Kararda, kural olarak, kişinin rızası olmadan fotoğrafının kullanılmasının hukuka aykırı olduğunun kabul edildiğine dikkat çekildi.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda yazılı durumlar hariç hiç kimsenin, resmi rızası dışında sinema, televizyon gibi cihazlar veya gazete, afiş, kitap ve benzeri araçlarla teşhir edilemeyeceği belirtilen kararda, kişilerin şahsiyet haklarından fedakarlığa zorlanamayacağı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious