İzlanda iflasın eşiğine geldi

İzlanda iflasın eşiğine geldi.14237
  • Giriş : 07.10.2008 / 18:10:00

En büyük geçim kaynağı balıkçılık olan sevimli ada ülkesi İzlanda iflasın eşiğine geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Spekülatörlerin işgali altındaki ülke finansal sistemi çok büyük riskler alırken, şimdi bunların acı faturasını ödüyor.

İzlanda'da 'topyekün iflas' ihtimali bizzat başbakan Geir Haarde tarafından duyuruldu. Haarde, televizyonda halka hitaben yaptığı konuşmada, bankacılık krizinin ulusal güvenlik için bir tehdit haline geldiğini söylerken bu krizin "ülkenin iflası" tehlikesini beraberinde getirdiği uyarısında bulundu.

Finans kurumlarını sert bir dille suçlayan İzlanda Başbakanı, ülkenin ulusal gelirini kat kat aşan oranlarda riskler aldıklarını belirtti.

DAHA ÖNCE DE UYARMIŞTI

İzlanda Başbakanı Haarde, nisan ayında yaptığı açıklamada durumun kötü gidişine dikkat çekerek spekülatörleri ülke ekonomisine saldırmakla suçlamıştı.

Ekonomilerinin fonlar ve spekülatörler tarafından hedef haline getirildiğini belirten Haarde, fonların her şekilde kar etmek istediklerini ifade ederek, "vurarak, çalarak veya dolandırarak... Fark etmiyor" demişti.

BİR ÜLKE İFLASIN EŞİĞİNDE

İzlanda'nın mali sisteminin çok üzerindeki riskler mevcut durumda tüm ülkeyi iflasın eşiğine getirdi.

Geçtiğimiz hafta ülkenin en büyük üçüncü bankası olan Glitnir'e el koyan İzlanda hükümeti, bugün de en büyük ikinci bankası Landsbanki'ye el koydu. Hükümet ayrıca sektörün en büyüğü olan Kaupthing'a 500 milyon euro kredi verdi.

RUSYA YARDIMA KOŞTU

İzlanda'nın yaşadığı sıkıntının ardından bu ülkeye ilk elini uzatan Rusya oldu. İzlanda hükümeti, Rusya'nın İzlanda Merkez Bankası'na 4 milyar euroluk kredi vereceğini duyurdu. İzlanda Başbakanı Geir Haarde de Rusya'dan alacakları bu kredinin koşullarını görüşmek için yetkililerin Moskova'ya gideceğini açıkladı.

İzlanda'nın para birimi Kron, krizle birlikte başlayan süreçte yüzde 35 değer kaybetti.

BALIKÇILIK ÇOK ÖNEMLİ

300 bin kişinin yaşadığı İzlanda'nınn en önemli geçim kaynağı balıkçılık. İhracat gelirinin yüzde 70'ini bu sektör oluştururken toplam işgücünün yüzde 6'sı istihdam ediliyor. Ancak özellikle son 10 yılda balıkçılık haricindeki ekomomik aktivitelere de önem veren İzlanda, yazılım endüstrisi, bioteknoloji ve finans konusunda da önemli adımlar atmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*