İzlanda'ya yüzerek gelen kutup ayısı vuruldu

İzlanda'ya yüzerek gelen kutup ayısı vuruldu.23709
  • Giriş : 18.06.2008 / 14:42:00

Kilometrelerce yüzerek İzlanda'nın kuzeyine gelen kutup ayısı, polis tarafından vuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Polis kaynakları, ayının dün gece öldürüldüğünü belirtti. Bu, 2 hafta içinde İzlanda'da benzer biçimlerde öldürülen ikinci kutup ayısı oldu.

Yardım istenen Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki hayvanat bahçesinin veterineri Bengt Holst, "Polisler, ayıya uyuşturucu iğne yapmak amacıyla veterinerimizle birlikte mümkün olduğu kadar yaklaşmaya çalıştı, ama ayı koşmaya başladı, polis de durumun kontrolünü kaybedeceği ve ayının halka çok fazla yaklaşacağı endişesiyle onu öldürdü. Hikaye sona erdi" dedi.

İzlanda'da kutup ayısı bulunmuyor. Köpeğini gezdirirken küçük bir kız tarafından fark edilen ayının, buzulların da erimesiyle Arktika'dan geldiği sanılıyor.

İzlandalı foto muhabiri Rax Axelsson, kutup ayısının İzlanda'nın kuzeyindeki Saudarkrokkur yakınlarında olduğunu ve aç görünmediğini, kuş ve yumurta yiyerek beslendiğinin sanıldığını kaydetti.

Morgunbladid gazetesinin muhabiri Axelsson, İzlanda'da kutup ayısı bulunmadığını ve bölgede görülen hayvanın büyük olasılıkla Arktika'dan geldiğini de ifade etti ve "Kutup ayısını köpeğiyle gezintiye çıkan 12 yaşındaki bir kız fark etmiş. Köpeği havlamaya başlayan küçük kız, o sırada beyaz bir şey görmüş ve bunun bir kutup ayısı olduğunu anlamış. Koşa koşa eve gelmiş" dedi.

Kutup ayısının küçük kızın yaşadığı çiftliğin 200 metre uzağında bulunduğu belirtilirken, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki hayvanat bahçesinin yetkilileri, İzlandalıların kendilerinden ayının yakalanması için yardım istediğini ve bir görevlinin ayıyı uyutmak için özel tabancayla bölgeye hareket ettiğini açıklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious