İzmir, Ege'nin kan deposu olacak

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

İzmir'de Kızılay tarafından, Ege Bölgesi'nden toplanan kanların ayrıştırılıp stoklanacağı bir kan merkezi kuruluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bornova ilçesinde, 5 milyon 200 bin YTL'ye malolacak merkez, 3 bin metrekare kapalı alanda hizmet verecek.

Türk Kızılayı Ege Bölgesi Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök, "Ege Bölgesi Kan Merkezi, Avrupa'nın üçüncü büyük merkezi olacak. İnşaatına 1.5 aya kadar başlanacak ve 1.5 yılda tamamlanacak." dedi.

Kan merkezinin Manavkuyu semti Vali Kazım Dirik Mahallesi'nde yapılacağını açıklayan Dr. Gök, şu anda Konak Hayri Üstündağ Doğum ile Alsacak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi arasına internetten yapılan kan alışverişinin, bu merkezle Ege Bölgesi'ne yayılacağını söyledi. Gök, "Önümüzdeki 20 yıllık kan stoğunu karşılayacak Ege Bölgesi Kan Merkezi'nin plan ve projeleri Bornova Belediyesi'ne teslim edildi. Merkezde, yüzde 95'i sahadan topladığımız kanlar ayrıştırılıp stoklanarak yönetilecek." dedi.

Konferans ve toplantı salonlarının da bulunacağı merkezin 6 katlı olacağını kaydeden Gök, "İnşaatı Türk Kızılayı'nın ortaklığı bulunan Emel İnşaat yaparken parayı Ziraat Genel Müdürlüğü hibe olarak verecek. Yılbaşına kadar şu anki kan merkezimizle 2 hastane arasında kurulan internet ağı sayesinde kan stoklarımız karşılıklı görülebilecek. Hastaneler, belirli sayıda kan stoku bulundurabilecek. Bu internet bağlantısı, yeni merkezle Ege Bölgesi ve Türkiye genelinde 12 bölge kan merkezine yayılacak. 2008'de Ege Bölgesi'nde elinde torbayla kan arayan hasta yakını kalmayacak." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious