'İzmir, hükümetin hızına yetişemiyor'

  • Giriş : 27.01.2008 / 18:31:00

AK Parti İzmir İl Başkanlığı Danışma Meclisi Toplantısı'na yerel seçimler damgasını vurdu. Toplantıya katılan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, AK Parti Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar Göksel ve İl Başkanı Aydın

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mahalli İdareler seçimlerinin yaklaştığını ve buna uygun olarak seçim stratejisi belirlediklerini aktaran Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bugüne kadar hiçbir hükümetin yapmadığını yaptıklarını ve hiçbir zaman parti ayrımcılığına gitmediklerini söyledi.

Buna rağmen İzmir'de aynı hassasiyeti göremediklerini belirten Gönül, "Biraz önce il başkanımız çok güzel mukayeseler yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi muhalefette olmasına rağmen merkezden gönderilen ödeneğini dört misli arttırmışız. Tabii bununla da kalmadık, muhalefetindir diye İzmir'i hiç dışlamadık. Havaalanı, adliye binası, çevre yolu, Beydağ Barajı'na kadar mahalli hizmet veren hususlar gerçekleştirdik" dedi.

Bunun yanısıra, Aliağa Menderes Demiryolu Projesi'nde hükümetin üzerine düşen görevi yerine getirdiğini belirten Gönül, "Ayrıca, biliyorsunuz Aliağa Menderes arasındaki demiryolunu metro olarak kullanılsın diye İzmir Büyükşehir ile Ulaştırma Bakanlığı arasında bir protokol imzalandı. Ulaştırma Bakanlığı kendi üzerine düşen 280 milyon dolarlık yatırımı tamamladı. Günde 500 bin kişinin istifade edeceği bu yolun belediye tarafından belediyeye düşen kısmın yapılmasıyla hizmete girmesini bekliyoruz. Belediye hükümet ilişkisinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyoruz. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Ama belediye tamamlamadıkça görevini hizmetin bu şartlarda yerine gelmesi mümkün değil. O halde hepimize düşen görev hiçbir eksiğini bırakmamaza rağmen sırf kadrodaki belki hükümete ayak uyduramamak, aynı hızı yakalayamamak, aynı pratik çözümleri üretememe sebebiyle İzmir'deki aksayan hizmetleri gidermenin yolu İzmir'de yerel yönetimleri layık oldukları anlamda yapacak insanların eline teslim etmektir. Bu hem İzmir'e hemde ülkemize hizmettir. Hemde layık olan insanların göreve getirlmesi yolundaki temel kültürümüzün bir gereğini yerine getirmektir" diye konuştu.

AK Parti Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar Göksel ise, İzmirlilere ve İzmir'de yaşayanlara seslenmek istediğini ifade ederek, "Kendimiz için, İzmir için AK Parti anlayışını belediye'ye taşıyın. Biz burada beledeyileri hiç bir partiden istemiyoruz. Çünkü belediyeler hiçbir partinin tekelinde değil, mülkü de değil. Biz burada belediyeleri İzmirliden ve İzmir'de yaşayanlardan istiyoruz" şeklinde konuştu.

AK Partili belediyelerin çalışmalarının internetten incelenmesini öneren Göksel, şöyle dedi: "Artık internet ve gazeteler var. AK Partili belediyeleri lütfen yaptıkları hizmetler açısından, yatırım yönünden, çalışma yönünden bir incelesinler, araştırsınlar. Sayın Başbakanımızın İstanbul'daki iki dönem belediye başkanlığını bir düşünsünler, tepedeki o anlayışın otomatikman zaten en alta kadar ineceğini, inanıyorum ve güveniyorumki önümüzdeki dönemde İzmir'dede yerel yönetimlerde AK Partili belediyeler etkili olacaktır. "

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın 2003 yılında devletten aldığı payın 259 milyon 555 bin YTL olduğunu, AK Parti hükümetinin ise bu rakamı 2008 yılı teklif bütçesinde bir trilyon 258 milyon YTL çıkardığını, yani dört kat arttırdığını, ayrıca hazine aracılığıyla 400 milyon YTL'lik borcununda silindiğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın, İZSU'nun kasasında nakit duran 268 milyon YTL ile Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesinde birbuçuk trilyon YTL bulunduğunu, ancak bu paranın yatırıma bir türlü dönüşmediğini ileri sürdü. "İzmir de ulaşımı çözeceğiz" diyenlerin önce yol üretmelerini öneren İl Başkanı Şengül, "İstanbul da kişi başına düşen yol uzunluğu 0.51 metre Ankarada ise 0.39 metre iken İzmirde kişi başına sadece 0.12 metre yol düşmektedir yani İzmirde yol üretmeyen ama laf üreten bir belediye vardır. Benzer bir durum ise otopark alanlarında yaşanmaktadır. Armut toplar gibi vatandaşın arabasını çekiciler ile toplayan belediye otopark alanı üretmek yerine araç çekmeyi kendine uygun bulmuştur. Bin kişiye düşen kamu otopark metrekare alanı İstanbulda 25.9 metrekare iken İzmirde sadece 4.4 dür. Yani İzmir otopark fakiri bir şehir yapılmıştır. Zaten yapmaya çalıştığı otoparkları da zafiyet ve beceriksizlikten yapamamaktadır. Fuarın altına yapılacak olan 598 araçlık otopark örneği İzmir'e yeni bir çukur kazandırmıştır. Bilimsel bir raporu bile almaktan aciz bir Büyükşehir belediyesinin ne durumda olduğunun açık bir örneği olan bu proje bile belediyenin bir ayağının çukurda olduğunun açık göstergesidir" şeklinde konuştu.

Belediye'nin proje üretemediğini ifade eden Şengül, "Hızlı bir şekilde başka otopark alanları üretmesi gereken belediye ise tam bir aymazlık içinde otopark alanları için 2008 bütçesinde kaynak ayıracağına işin kolayına kaçmış sadece Vatandaşın arabasını çekmek için çekicilere yıllık 7.5 milyon YTL ödenek ayırmıştır. Bu parayla İzmirli'ye yılda en az bin araçlık kapalı otopark yapılacakken neden bu kadar büyük bir paranın çekiciler için yani halka eziyet etmek için ayrıldığını İzmir kamuoyuna bırakıyoruz" dedi.

Öte yandan, beş baraj yapılacağı yönündeki açıklamalarında gerçekleri çarpıttığını belirten Aydın Şengül, şöyle dedi: "İzmir'in 20 yıllık su ihtiyacını çözüyoruz, 5 yeni baraj yalanıdır. İzmirin 2040 yılına kadar su problemi yoktur. DSİ tarafından yapılan yatırımlar ile su ihtiyacı karşılanmaktadır. Sayın başkanın bir maskesini daha düşürüyoruz, 5 baraj tamamiyle yalandır. Bu beş barajdan biri zaten DSİ tarafından bitirilmiş olan Gördes barajıdır ve diğeri yine DSİ tarafından projelendirilen Yiğitler barajıdır. Bahsi geçen diğer üç baraj ise Çamlı,Değirmendere, Bostanlı barajlarıdır. Planlama raporları ve Kati proje raporları İzsu tarafından 1997 yılında Temelsu firmasına yaptırılmıştır. Uygulama projeleri yoktur. Planlama ve Kati raporlarının yapımından itibaren 10 yıllık bir süre geçmiştir. "

Toplantıya Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, Bursa Milletvekili Hayrettin Çakmak, İzmir Milletvekili İsmail Katmerci, İl Başkanı Aydın Şengül ve çok sayıda vatandaş hazır bulundu. Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious