İzmir, Manisa ve Uşak'ta su fazlası var

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

TÜRKİYE’de bu kışın yağışsız geçmesi yüzünden başta Kocaeli olmak üzere pek çok ilde susuzluk tehlikesi yaşanırken İzmir, Manisa ve Uşak illerinde su fazlasının olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir, Manisa ve Uşak illerinde toplam 13 baraj 6 tane de gölet bulunduğunu ifade eden Sarıyıldız, “Geçen yıl suyu çok verimli bir şekilde kullandık bu yüzden şu anda bizim barajlarımızda doluluk oranı yüzde 44 dolayında. Bu oran geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 15 daha fazla.

En düşük seviyesi olanlar yüzde 15 ile Buldan Seferihisar barajları. En dolu barajlarımız yüzde 63'lük doluluk oranıyla Uşak Küçükler ile yüzde 62'lik doluluk oranıyla İzmir Balçova. Başlayan yağışlarla kasım ve aralık yağışlarından sonra meydana gelebilecek taşkınları önlemek için barajlardan su bile salabiliriz” diye konuştu.

Küresel ısınma yüzünden yağışların ötelendiğini sözlerine ekleyen Ayhan Sarıyıldız, yağışların bir ay kaydığını anlatarak, “Kasım yağışları aralık ve ocak aylarına kaydı. Bu aylardaki yağışlar ile bu doluluk oranını koruyacak hatta üzerine çıkacağız. Dolayısıyla bize bağlı illerimizde su sıkıntısı çekilmeyecek” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious