İzmir Aliağa'da depoya baskın: 4 kişi yakalandı

İzmir Aliağa'da depoya baskın: 4 kişi yakalandı.15658
  • Giriş : 24.01.2008 / 16:27:00

İzmir Aliağa ve Manisa'nın Akhisar ilçesinde yapılan operasyonlarda, 16 ton amonyum nitrat ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir'in Aliağa ve Manisa'nın Akhisar ilçelerinde yapılan operasyonlarda, nakliyeci olarak teslim aldıkları 16 ton ''amonyum nitrat'' maddesini çalarak bir depoya boşalttıkları ve satmak istedikleri tespit edilen 4 kişi yakalandı.Alınan bilgiye göre, Gübretaş firması yetkilileri jandarmaya başvurarak, Denizli Tarım İl Müdürlüğü'ne teslim edilmek üzere bir kamyona yükledikleri ''amonyum nitrat'' maddesinin çalındığını bildirdiler. Firma yetkilileri, anlaştıkları nakliyecinin, Denizli'ye götürmek için kamyonuna 16 ton amonyum nitrat yüklediğini, aradan geçen süreye rağmen malzemenin Denizli'ye teslim edilmediğini öğrendiklerini ifade ettiler.

Patlayıcıların etkisini artırma özelliğine sahip olan ve Türkiye'deki bazı bombalama olaylarında da terör örgütleri tarafından kullanılan amonyum nitratın çalınması, jandarmayı alarma geçirdi. Konu istihbarat birimlerine bildirilirken, geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Belirlenen bazı noktalara operasyonlar düzenlenirken, sürdürülen soruşturmada, nakliyeci olarak kamyonda bulunan kişilerin, çeşitli suçlardan güvenlik birimlerinde kayıtları bulunan A.U. ve E.Ö. olduğu tespit edildi. Her iki zanlı, düzenlenen operasyonla yakaladı.

A.U. ve E.Ö'den çalınan amonyum nitratın, Manisa'nın Akhisar ilçesindeki bir depoda saklandığını öğrenen jandarma ekipleri, bu depoya baskın düzenledi. Baskında, çalınan 16 ton amonyum nitrat ele geçirilirken, E.G. ile çok sayıda suçtan adli kaydı bulunduğu öğrenilen A.U. gözaltına alındı.

-SATMAK İÇİN PAZARLIK YAPIYORLARMIŞ-

Jandarmanın operasyonun ardından, zanlıların, çaldıkları amonyum nitratı satmak için bazı kişilerle irtibat kurdukları öne sürüldü.

Soruşturmayı genişleten ekipler, amonyum nitratı satın almak isteyen kişileri yakalamak için çalışma başlatırken, bu kişilerin terör örgütleriyle bağlantısının bulunup bulunmadığının araştırıldığını bildirildi.

Gözaltına alınan A.U, E.Ö, E.G. ve A.U, sorgularının ardından, ''görevi suiistimal ve hırsızlık'' suçlamasıyla Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious