'İzmir bir kültür şehri olacak'

  • Giriş : 03.03.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İzmir'in bir kültür şehri olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal tarafından polis tören mangasıyla karşılanan Koç, valilik makamında kültür ve turizm gelişmesi için İzmir'in çok önem verdiklerini ifade etti.

İzmir'in geçmişte de kültür ve turizmde çok önemli bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan Koç, bunun sebebinin eskiden en büyük ihracat limanı olmasını gösterdi. İzmir'de tekrar bir canlanma olabilmesi için toplantı yapacaklarını belirten Koç, ''Bu ihtiyacı karşılaması için İzmir'li iş adamlarını göreve çağırıyoruz. Tabii bu çağrıyı yaparken Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak tüm birimlerimizle her türlü çalışmayı yapacağız, desteği sağlayacağız." dedi.

Bakan Koç, ziyarette basın mensuplarından da, "istirhamım var" diyerek sitemde bulundu. Basının, söylemediğini söylemiş gibi yazdığını ifade eden Koç, "Kocaeli'de söylemediğim sözleri yazmışlar. Yoksa benim kafamdan bile geçmeyen birşeyleri anlama kabiliyetiniz mi var, bilmiyorum." diye konuştu.

Koç, bir soru üzerine Tekel Sigara Fabrikası'nın restore edilerek Türk kültürünün hizmetine sunulacağını, burayı sergi, tiyatro salonu, konser salonu, hat-tezhip, minyatür sanatın yapılabildiği atölyeleri olan bir siteye dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi.


TOPLANTIDA BİR SONUÇ ALINAMADI

Öte yandan valiliğin ziyaretin ardından Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan devralınan Alsancak'taki Tekel Sigara Fabrikası'nı nasıl değerlendireceği konusunda bakan Koç başkanlığında bir toplantı yapıldı. Toplantıda bir sonuç çıkmazken, bakan Koç, toplantı sonrası yaptığı konuşmada, bürokratlarına sözkonusu yerin daha detaylı incelenmesi talimatı verdiğini söyledi.

Toplantıya Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mine Acar, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Meriç Sümen Kanan, Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürü Güner Özkan, Döner Sermaya İşletmeleri Müdürü Mustafa Aktağ, Devlet Tiyarosu Müdürü Yaşar Ürük, Devlet Opera ve Balesi Müdürü Ş. Alparslan Mater, Delet Senfoni Orkestrası Müdürü Hakan Cem, Rölöve ve Anıtlar Müdürü Erhan Yurdakul, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Şenol Aydemir, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Bayram Bilge Tokel ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Atsal katıldılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious