İzmir bombacısında şok detaylar

İzmir bombacısında şok detaylar.11986
  • Giriş : 09.11.2008 / 22:22:00

Bombacı N.K İstanbul'dayken Suriye uyruklu teröristten, ''İzmir'de 2 bombalı eylem'' talimatı almış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir'in Gaziemir ilçesinde düzenlenen operasyonda yakalanan bombacı N.K'nin, daha önce İzmir Eşrefpaşa'da bombalama eylemi gerçekleştiren terör örgütü üyesi B.S. ile aynı grupta eğitim aldığının belirlendiği bildirildi.

Alınan bilgiye göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerince İzmir'e gelişinden itibaren takip altına alınan ve bombayı sakladığı yerden çıkarmasının ardından düzenlenen operasyonla yakalanan terör örgütü PKK üyesi N.K'nin, 21 Ağustos 2008'de İzmir Eşrefpaşa'da bombalama eylemi yapan terör örgütü üyesi B.S. ile aynı grupta oldukları belirlendi.

Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü kamplarında Suriye uyruklu teröristten, B.S. ile birlikte bombalama, sabotaj ve suikast eğitimi aldığı öğrenilen N.K'nin, bir süre İstanbul'da kaldığı öğrenildi.

İstanbul'dayken Suriye uyruklu teröristten, ''İzmir'de 2 bombalı eylem'' talimatı verilmesi üzerine İzmir'e geldiği tespit edilen N.K, ilk eylemin hazırlığını yaparken yakalandığı bildirildi.

İki eylem talimatını doğruladığı öğrenilen N.K'nin, terör örgütünde görüştüğü kişilerin, ilk eylemin ardından daha büyük bir eylem için kendisine yeniden plastik patlayıcı gönderileceklerini anlattığı da belirtildi.

Öte yandan, operasyonda N.K. ile yakalanan ve yardım yataklıkla suçlanan V.G. ve İ.K'nin, 2 yıl önce KPSS'de aldıkları puanla PTT İzmir Başmüdürlüğünde posta dağıtıcısı olarak işe başladıkları bildirildi.

OPERASYON

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgünün Irak'ın kuzeyindeki kamplarında bombalama, sabotaj ve suikast konularında özel eğitim alan N.K'nin İzmir'e geldiğini tespit ederek, takip başlatmıştı. Zanlının eylem için keşif ve yer tespiti yapması üzerine Gaziemir'de kaldığı eve operasyon düzenleyen polis, dedektör köpeklerle yapılan aramada, bir koltuğun altına gizlenmiş kutuda, zaman ayarıyla çalışma düzeneği kurulmuş yaklaşık yarım kilogramlık A4 plastik patlayıcı ele geçirmişti.

Operasyonda, terör örgütü PKK üyesi N.K. ile evlerinde kaldığı posta dağıtıcıları V.G. ve İ.K. de gözaltına alınmıştı.
Adliyeye gönderilen zanlılardan N.K. ile V.G. tutuklanmış, İ.K. ise serbest bırakılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*