İzmir Büyükşehir Belediyesi burs verecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi burs verecek.10238
  • Giriş : 17.01.2009 / 11:06:00

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından üniversite öğrencilerine verilen Ahmet Piriştina Bursu'nda yeni döneme ilişkin ödemeler çarşamba günü başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Değerlendirme sonuçlarına göre ilk 10 bin öğrencinin 3 aylık burs miktarı olan 300'er lira banka hesaplarına yatırılacak. Bu yıl 30 bin üniversiteliye burs verilecek.

Maddi imkanları yetersiz ve başarılı öğrencileri aylık 100 lira bursla destekleyen Büyükşehir Belediyesi, 2008-2009 öğretim yılı ödemelerine önümüzdeki hafta başlıyor.

Öğrenciler, 2008 ekim, kasım, aralık dönemlerini kapsayan 3 aylık burs bedeli 300'er lirayı, 21 Ocak Çarşamba gününden itibaren banka hesaplarından çekebilecek.

Bu yıl Ahmet Piriştina Bursu'na 57 bin 565 öğrencinin başvurduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, önümüzdeki günlerde belge getirmek üzere yeni öğrencilerin davet edileceğini ve hak kazanan yeni grupların da belirlenip ilan edileceğini açıkladı.

57 bini aşkın öğrencinin başvurularının tek tek değerlendirildiğini belirten burs bürosu yetkilileri, gecikme yaşanmaması için belge istenen öğrencilere randevu gününe uyulması gerektiği hatırlatıldı.

Bu arada son dönemdeki hukuki gelişmeler sebebiyle bazı büyükşehir belediyelerinin, burs kazandığını ilan ettiği öğrencilere ödeme yapılmayacağını açıklaması üzerine oluşan soru işaretleri de İzmir'de giderilmiş oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, şu an için burs ödemelerinin yapılmasını engelleyen bir durum olmadığını dile getirdi.

2004 yılında yürürlüğe giren 5102 sayılı kanun, yüksek öğrenim gören öğrencilere doğrudan burs ya da kredi verilebilmesini (belediyeler hariç) yalnızca Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bırakmaktaydı. Bu kısıtlamayı Anayasa'ya aykırı bulan CHP, kanunun belediyeler haricindeki kamu kurum ve kuruluşlarının burs ve kredi vermesini engelleyen hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Mahkeme de 2008 Kasım ayında, belediyelerin burs vermesine imkan tanıyan ayrıcalığın kalkmasına karar verdi. Karar Resmî Gazete'de yayımlanmadan yürürlüğe girmediği için şu anda belediyelerin burs vermesini engelleyen bir durum bulunmuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*