İzmir de su sıkıntısıyla karşı karşıya! 210 günlük su kaldı

İzmir de su sıkıntısıyla karşı karşıya! 210 günlük su kaldı.10221
  • Giriş : 02.08.2007 / 13:47:00
  • Güncelleme : 02.08.2007 / 14:06:18

Kuyu suları seviyesi düşüyor, barajlar dolmuyor! İzmir'de de su bitiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'in su sıkıntısı konusunda Ankara ve İstanbul ile kıyaslandığında, bugün için daha iyi durumda olduğunu, ancak yeterli yağış alınamaması durumunda gelecek yıl aynı güçlüklerin İzmir'de de yaşanacağını açıkladı.

Aziz Kocaoğlu, İzmir'in 210 günlük suyunun kaldığını bildirdi. Küresel ısınma nedeniyle yaşanan susuzluk sorununa İzmir'in, Ankara ve İstanbul'dan daha hazırlıklı yakalandığını belirten Kocaoğlu,''Şu an için İzmir daha iyi durumda görünüyor. Hem Ankara, hem de İstanbul su teşkilatlarının yoğun tempoyla su problemini çözmek için çalıştığını biliyoruz. Biz de bu mevsimde yağış alamazsak seneye aynı güçlüklerle karşılaşmak durumundayız. Çünkü kuyu sularının seviyesi düşüyor, barajlar dolmuyor'' dedi.

15 milyon metreküp tasarruf sağlanacak

Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) Genel Müdürlüğü'nün su sorunun çözümüne yönelik olarak başlattığı kampanyadan olumlu sonuçlar alındığını ifade etti. Afişler, gazete ilanları, kitapçıklar ve düzenlenen basın toplantılarıyla halkı bilinçlendirmeye çalıştıklarını dile getiren Kocaoğlu, ''Kaçakların önlenmesi için ciddi çalışmalar yaptık. Çalışmalar sonucunda, mayıs ayında yüzde 5.15, haziran ayında yüzde 7.55, temmuz ayındaysa 8.51 oranlarında su tasarrufu sağladık'' diye konuştu.

İzmir halkına gösterdiği duyarlılık nedeniyle teşekkür eden Kocaoğlu, tasarrufun devam etmesi durumunda yılda 15 milyon metreküp su tasarrufu sağlanacağını ifade etti.

Tasarruf edilen su miktarının yılda 120 bin kişinin su ihtiyacını karşılayacağını söyleyen Aziz Kocaoğlu, ''Biz çalışmalarımızı yaptık ve İzmir halkından da çok ciddi bir cevap geldi, cevap gelmeyebilirdi de. İzmir insanının konuya yatkınlığı projenin başarılı olmasını sağladı'' dedi.

Barajlardan 95 metreküp su elde edilecek

Aziz Kocaoğlu, susuzluğa acil önlem olarak rezerv sondaj kuyularının açılacağını söyledi. Yer altı suyunun bulunduğu noktaların tespit edilmesine yönelik İzmir Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarını sürdürdüğünü bildiren Kocaoğlu, Çamlı, Emiralem, Bostanlı, Yiğitler ve Gördes Barajı'nın hayata geçirilmesine ilişkin çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti. Kocaoğlu, şunları söyledi:

''Yiğitler Barajı'nı DSİ ile birlikte yapmak istiyoruz. Gördes Barajı ise 2009 yılında su tutmaya başlayacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, baraj açıldığında hem arıtmayı, hem isale hattını bitirmiş olacağız. Kente Gördes'ten 60 milyon metreküp su sağlanacak. Tüm barajlarla yılda 90-95 metreküp ilave su sağlanacak. Barajlarla, kentin 15-20 yıllık su ihtiyacını karşılamış olacağız.''

Suyun insan kadar toprağa da gerekli olduğunu belirten Kocaoğlu, arıtma sularının tarımda kullanılmasına ilişkin projelerinin de bulunduğu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious