İzmir Eurasia Otomotiv Fuarı başladı

  • Giriş : 09.03.2006 / 00:00:00

2. Otomotiv Yedek Parça Servis Ekipmanları, Aksesuar ve Ticari Araçlar Fuarı (Euro Asia Auto 2006), İzmir İhtisas Fuar Alanı'nda açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gaziemir ilçesinde özel sektörle işbirliği yaparak, kurma kararı aldıkları yeni fuar alanlarıyla ilgili çalışmalara başladıklarını dile getiren Kocaoğlu, ''İzmir'in fuarcılık altyapısını geliştiriyoruz. Gaziemir'deki yeni fuar binalarıyla ilgili planlama çalışmaları bitti, kamulaştırmaya başladık. Yeni alanı, en geç 2008 yılındaki mermer fuarına yetiştireceğiz'' diye konuştu.

Başkan Kocaoğlu, İzmir'in gündemdeki konusu olan oto yan sanayicilerinin Ege Oto Yan Sanayi İhracatçıları Birliği kurması noktasında ellerinden gelen desteği vereceklerini sözlerine ekledi. Master Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hızır Çeliköz ise dört gün sürecek fuarda, 15 ülkeden 200'ün üzerinde firma ve kurumun stant açtığını söyledi. Fuara 50 bin profesyonel ziyaretçi beklediklerini ifade eden Çeliköz, özellikle Çinli firmaların büyük ilgi gösterdiğini kaydetti. 30 ülkeden alım heyetinin geleceğini aktaran Çeliköz, bunlar arasında 58 ithalatçıyla gelen Yunanistan'ın büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Ömer Faruk Zuhal da, 750-800 bin adet üretimi olan otomotiv sektörünün yeni yatırımlarla 1.5 milyon adede çıkması durumunda 20 milyar dolar, 2 milyon adede çıkılması durumunda ise orta vadede 25 milyar dolar hacme yükselmesinin sözkonusu olduğunu dile getirdi. Zuhal, bu durumda 400 bin nitelikli insana iş bulunacağını dile getirerek, bu konuda yatırım çekilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Türk Madeni Eşya Sanatkarlar Odaları Federasyonu Başkanı Özcan Saraçoğlu ise 81 ilde 360 odaları olduğunu dile getirerek, toplam 640 bin oto sanatkarı bulunduğunu, bu tip fuarlara iştirakin özellikle teknolojinin takibi açısından önemli olduğunu dile getirdi. Saraçoğlu, "Eskiden bir parça yapıyordu sanatkarlarımız. Nisbeten işleri kolaydı ama araçlarda elektronik bölümlerin çıkmasıyla bu alanda da mertlik bozuldu. Sanatkarın bileziği, bu küçücük elektronik kutulara girdi. Bu sebeple sanatkarımızın eğitilmesi gerekiyor. Bu tür fuarlar bu konuya büyük katkı sağlıyor" dedi. Fuar dört gün açık kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious