İzmir Fuarı 1 Eylül'de açılıyor

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

75. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) 1 Eylül'de açılıyor. Fuarın bu seneki onur konuğu ülke Kazakistan, onur konuğu ili ise Uşak oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yaptıkları araştırmalarda vatandaşın eski fuarları özlediğini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu seneki fuarda eğlence ile ticaretin beraber önplana çıkacağını söyledi. 10 Eylül'de sona erecek olan İEF'de organik tarım ve alternatif enerji kaynakları fuarın ana temaları olacak.

İEF için 1992 yılından beri uygulanan 'Onur Konuğu Ülke' bu sene Kazakistan olacak. Fuar yetkilileri, Kazakistan'ın seçilmesinde iki ülke arasında son yıllarda artan sanayi, ticaret ve enerji taşımacılığının etkili olduğunu söyledi. Fuarda bu seneki onur konuğu şehir ise Uşak olacak. Bin 750 metrekarelik Uşak standında 36 firmanın ürünleri sergilenecek. Fuara geçen sene 250 bin kişi katılırken, bu seneki hedef 1.5 milyon kişi olarak belirlendi. 10 gün sürecek fuarda yaklaşık 2 bin kişi part-time çalışacak. Fuar süresince güvenliği İzmir Emniyet Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklaşa sağlayacak. Fuar için söz ve müziği İclal Özer Kula'ya ait 'İEF 75 Yaşında' şarkısı da bestelendi.

İEF'in açık ve kapalı alanlarla toplam 81 bin metrekare alan üzerine kurulacağını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, ''Bu yıl 30 ülkeden 10'u bakan düzeyinde olmak üzere 100'e yakın ticari temsilciyi ağırlamaya hazırlanan İEF, bölgeye ve İzmir için önemli ticari ilişki imkanı oluşturacak'' dedi.

Fuar açılışı için Başta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok kişinin davet edildiğini aktaran Kocaoğlu, fuarın önceki yıllara göre kısalmasını ise, ''Dünyada en uzun fuar dört gün sürüyor. Artık firmalar zamanla yarışıyor. Bunun için bizde aşamalı olarak İEF kısalttık. Böylece daha işlevli hale geldi'' şeklinde değerlendirdi.

Fuarın olacağı Kültürpark'ta isportacıların kesinlikle satış yapılmasına izin verilmeyeceğini sözlerine ekleyen Kocaoğlu, önceki yıllarda bazı Sivil Toplum Kuruluşları'nın verilen standlarda satış yaptıklarının tesbit edildiğini belirterek, 60 STK bu sene fuarda izin verilmediğini kaydetti. Geçen yıl düzenlenen fuara bin 111 firmanın katıldığını ve 1 milyon 250 bin ziyaretçi geldiğini hatırlatan Kocaoğlu, bu yıl 25 bin 800 metrekare kapalı ve 55 bin 200 metrekare açık alanda düzenlenecek fuar için bugüne kadar 271 yabancı bin 83 firmayla katılım anlaşması imzalandığını ifade etti. İzmir'in EXPO 2015'in resmi adayı olduğundan da bahseden Kocaoğlu, fuar olanı olarak düşünülen Ege Serbest Bölgesi Kurucu İşleticisi AŞ'deki (ESBAŞ) alan için kamulaştırma ve fizilibite çalışmalarının devam ettiğini aktararak, ''Bölgede üç ay içinde fizilibite çalışmalarını bitireceğiz. Ondan sonra komulaştırma çalışmalarını bitirilmesini bekleyeceğiz'' şeklinde konuştu.

75. İEF'de organik tarım ve alternatif enerji kaynakları fuarın iki ana teması olarak sergilenecek. Fuar süresince ETO Ekolojik Tarım Organizasyonu işbirliği ile gerçekleştirilecek platformla organik ürünlerle ilgili son gelişmeler tartışılacak. Ayrıca Fuar kapsamında Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi yenilenebilir enerji, Dış Ticaret Müsteşarlığı ise ''Türkiye Dış Ticareti'nin Dünü-Bugünü-Atatürk Dönemi ve Sonrası'' konusunda panel düzenleyecek. Fuar süresince dikkat çeken bir diğer organisazyon ise Nostalji Etkinlikleri olacak. Etkinliklerde anılarda kalan fuar gazinosu yeniden canlandırılacak. Çeşitli sanatçılar burada sahne alacak. Açık Hava Nostalji Sineması ile de Türk filimleri fuar süresince ücretsiz olarak izlenecek. Fuarda ayrıca sergiler, söyleyişiler, açık hava konserleri, çeşitli spor turnuvaları ve çeşitli festivaller katılımcıların beğenisine sunulacak. 75. İEF ürün grupları ise şöyle:

"Enerji Kaynakları, Organik Tarım, Binek Otomobil, Ticari Araç, Oto Yan Sanayi, İş Makinaları, Tarım Makinaları, Ziraat Aletleri

Bisiklet/Motosiklet, Gıda Ürünleri, Gıda Teknolojileri ve Yan Sanayi, Mobilya, Dekorasyon, Ev Araç ve Gereçleri, Beyaz Eşya, Yapı Malzemeleri ve İnşaat, Tekne, Yat ve Teknolojileri, İklimlendirme ve Yan Sanayi, Elektronik, Bilgisayar, IT, Telekomünikasyon ve Enfermasyon, Makina, Finans Sektörü, Termal Turizm, Hizmet Sektörü, Kitap ve Yayıncılık, ''75. Yıl Markası'' niteliğinde özel ürünler"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious