İzmir Fuarı 77. kez açılıyor

İzmir Fuarı 77. kez açılıyor.12712
  • Giriş : 22.08.2008 / 12:57:00

İzmir Enternasyonel Fuarı bugün 77. kez açılıyor. Fuara çok sayıda ziyaretçi bekleniyor..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fuarın Lozan Meydanı'ndaki açılış törenine CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Filistin, Çad, Bangladeş, Senegal, Sudan, Litvanya, Arnavutluk, Moğolistan, Irak, Pakistan, KKTC'den bakan ve üst düzey temsilciler katılacak.

Tören, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve onur konuğu ülke Küba'nın Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Antonio Carricarte'nin bayrak teslim töreniyle başlayacak.

Katılan ülke ve firma sayısı

Onur konuğu ilin Karabük, temanın "Küresel Isınma ve İklim Değişikliği" olarak belirlendiği fuarda 252'si yabancı, 791'i yerli toplam bin 43 firma ve 58 ülke temsil edilecek.

Namibya, Etiyopya, Porto Riko bu yıl fuara ilk defa katılacak.

Fuarda, alternatif enerji, iklimlendirme, organik ürünler, su endüstrisi gibi fuar temasıyla bağlantılı ürün gruplarının yanı sıra gıda ürünleri, teknolojisi ve yan sanayi, mobilya, dekorasyon ve ev eşyası, otomotiv ve yan sanayi, iş, tarım makineleri ve zirai aletler, tekne, yat teknolojisi ve denizcilik, kitap ve yayıncılık, makine ve yan sanayi, finans ve hizmet sektörü, elektrik, elektronik, bilgisayar, sağlık ve turizm, spor gibi farklı ekonomik gruplarda üretim yapan firma ve kuruluşlar da yer alacak.

1 milyon 500 bin ziyaretçi bekleniyor

İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri AŞ (İZFAŞ) yetkilileri, geçen yıl fuarı 1 milyon 400 bin kişinin ziyaret ettiğini, bu yıl ise 1 milyon 500 bin ziyaretçi beklediklerini kaydetti.

Fuar kapsamında düzenlenen ve 20 Ağustosta başlayan Uluslararası Kültürpark festivali de kentin çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen etkinliklerle sürüyor.

Fuarda yapılacak 7. Dünya Mutfakları Festivali'nde de Çin, Meksika, Japon, Hint, İtalyan, Fransız, Yunan, Küba, Etiyopya ve Anadolu mutfağından örnekler sunulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*