İzmir Fuarı açıldı

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

İzmir Enternasyonal Fuarı 75’inci kez kapılarını açtı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

10 Eylül’e kadar açık kalacak İEF’nin açılışı için, Lozan Meydanı’nda tören düzenlendi. Çok sayıda vatandaş ile yabancı ülke temsilcisinin katıldığı törende İstiklal Marşı ile eski yıllarda bestelenen fuar şarkısını sanatçı Işın Karaca seslendirdi. Ana teması organik ürünler ve alternatif enerji kaynakları olarak belirlenen İEF’ye 57 ülkeden 271’i yabancı, toplam bin 83 firma katılıyor.

Açılış törenine davet edilmesine rağmen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gelmedi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, milletvekilleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu açılışta hazır bulundu. Bu yıl Türkiye ile enerji alanında önemli işbirliğine giden Kazakistan, fuarın onur konuğu ülkesi oldu. Açılışta Kazakistan’ı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Başkan Vekili Abduyeviç Sabirova temsil etti. Fuar açılışında Bakan Coşkun’un konuşması sırasında üç kişilik bir grup, Lübnan’a asker gönderilmemesi istemiyle pankart açtı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk’ün çağdaş, bağımsız, özgür ve demokratik bir ülke yaratmanın sadece askeri alanda yapılmayacağını bunun için de İzmir İktisat Kongresi’ni başlattığını söyledi. Bu yıl 60 ülkenin fuara katıldığını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, "İzmir Fuarı, dünyada üretilen değişik ürünlerin ilk kez görüldüğü bir yerdir. Türkiye’de yaşayan insanların büyük bölümü renkli televizyonlarla İzmir Fuarı’nda tanıştı. Fuarın dünyanın 17. büyük ekonomisi olmamıza katkısı büyüktür. Bu yıl dünyada 3 ülkeden biri ürettiği ürünleri fuarda sergileyecek. İzmir Enternasyonel Fuarı, işlevliğini büyük yıllar sürdürecek." diye konuştu.

Marşılarının okunmasından büyük mutluluk duyduğunu belirten fuarın onur konuğu ülke Kazakistan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Başkan Vekili Abduyeviç, ülkelerinde çalışan Türk girişimcilerden de büyük memnunluk duyduklarını ifade etti.

Fuarın Cumhuriyetin kuruluşundan öncesine uzanan bir tarihe sahip olduğunu kaydeden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, İzmir Fuarı’nın dünyada sayılı fuarlar içerisinde yer aldığını aktardı. 2005 yılında İzmir’in 3 bin 700 ihracatçısının 4 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini hatırlatarak, "Bu yılın ilk 6 ayında İzmir’in dış ticaret hacmi 17 milyar dolar. Bu da ülke ticaret hacminin yüzde 20’sine ulaşmıştır. İzmir’in dünyanın en büyük fuarlarına talip olmasını istiyorum." diye konuştu.

Yerli malları sergisi olarak başlayan ve uluslararası bir hüviyete bürünen fuarın geldiği noktadan övünç duyduklarını açıklayan İzmir Valisi Oğuz Kaan Köksal, fuara katkı koyanlara teşekkür etti.

İzmir Enternasyonel Fuarı’nın Türkiye’nin en büyük ticaret ve sanayi fuarı olduğunu anlatan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, fuarın yeni pazarlar kazanılmasına olanak sağladığını ifade etti.

Fuarın sadece ticaret ve sanayi fuarı olmadığının altını çizen Devlet Bakanı Mehmet Aydın, fuarın Avrupa Birliği sürecinde tanıtım açısından da büyük önem arzettiğini söyledi.

FUAR, İZMİR EKONOMİSİNE CANLILIK GETİRDİ

Fuar, İzmir ekonomisine de önemli bir canlılık getirdi. İldeki otellerin hepsi yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Şehir merkezine 75 kilometre mesafedeki Çeşme’de bulunan yıldızlı oteller de 5 Eylül’e kadar tamamen dolu. Fuara gelen ziyaretçiler otellerin yanısıra, taksi, restorant ve eğlence yerlerine de hareket getirdi.

İEF’nin, Dünya Barış Günü’nde açılması sebebiyle Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı yurtlarda kalan 20 çocuk, açılış töreni esnasında barış güvercinleri uçurdu. Fuarda 75. yılı ve Atatürk’ün doğumunun 125. yılı nedeniyle özel etkinlikler düzenlenecek. Göl Gazinosu’nda oluşturulacak Nostalji Gazinosu’nda konserler verilecek. 75. yıl nedeniyle Basketbol turnuvası da gerçekleştirilecek. Fuar Celal Atik Spor Salonu’ndaki turnuvaya, Beşiktaş, Banvit, Karşıyaka gibi kulüplerin yanı sıra Almanya ve Rusya’dan kulüpler katılacak. Kentkart’la de girilebilen fuarda tam bilet 1 YTL, öğrenci girişleri 50 YKr.

İzmir polisi, fuar için geniş güvenlik önlemleri aldı. Açılış töreninde, biri emniyet müdür yardımcısı, 6’sı şube müdürü olmak üzere 250 polis görev aldı. Açılışın yapıldığı Lozan Meydanı’na açılan caddeler üzerinde 5 ayrı kapama noktası oluşturuldu. Açılışa katılan Türk ve yabancı üst düzey misafirlerin koruması için 26 resmi ve sivil ekip ile 1 özel harekat timi hazır bulunduruldu. Fuar boyunca 600 polisin görev yapacağı bildirildi. Ayrıca fuar giriş ve etkinlik alanları 24 saat kamerayla izlenecek.

Bu arada, İEF boyunca Fuar Ekipler Amirliği’nde Kriz-Koordinasyon Merkezi oluşturuldu. Herhangi bir durumda 445 58 10 ve 155 telefonlardan polisle irtibata geçilebilecek.

İzmir Enternasyonal Fuarı’na 73 yıllık süreçte bin 872 ülkeden 66 bin 674 yabancı, 53 bin 479 yerli firma olmak üzere toplam 118 bin 742 firma katıldı. 157 milyon 927 bin 537 kişi de fuarı gezdi. 1 Eylül tarihinde kapılarını 75. defa açacak olan İEF, ilk defa 1929 yılında kuruldu. İki yıl süreyle açılmadı. 1932 ve 1933 yıllarında ise milli mahiyette yapıldı. 1934 yılından itibaren uluslararası seviyede kutlanmaya başladı. İlk önceleri bir ay süreyle açık kalan İEF, son dönemlerde 10 günle sınırlandırıldı. Fuarın onur konuğu kenti olan Uşak ise bin 750 metrekarelik alanda 36 firma ile katılıyor. Fuara geçen yıl 310’u yabancı, bin 111 firmanın katılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious